RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Morawiecki będzie rozmawiał z Johnsonem nt. sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w Londynie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem(fot. PAP/EPA (2)
Premier Mateusz Morawiecki spotka się w Londynie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem(fot. PAP/EPA (2)

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy będzie wiodącym tematem piątkowych rozmów w Londynie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem rządu Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem – przekazał rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, poruszona zostanie także kwestia cen energii.

Kumoch: NATO w pełni popiera wszystko, co robimy dla obrony granicy UE

– Polska ma pełne poparcie Sojuszu Północnoatlantyckiego dla wszystkiego, co robi dla obrony granicy NATO i UE – powiedział Jakub Kumoch pytany w...

zobacz więcej

Müller podkreślił w komunikacie, że prowadzone przez reżim Łukaszenki działania hybrydowe spotykają się ze stanowczą reakcją światowych liderów. – Wielka Brytania solidaryzuje się z naszym krajem, jako członek NATO i wieloletni przyjaciel Polski. Oprócz tematu wschodniej granicy UE, szefowie rządów poruszą także kwestie związane z cenami energii – poinformował.

Przypomniał, że w połowie listopada premier Johnson, odnosząc się do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej, stwierdził: „W sprawie Białorusi i Rosji okazujemy solidarność naszym przyjaciołom w Polsce. Zachęcamy wszystkich do pracy na rzecz pokoju i stabilności w całym regionie Europy”.

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest członkiem NATO od 1949 r., czyli od samego początku. – Rząd premiera Johnsona zapewni wsparcie Polsce w imię solidarności członków Sojuszu Północnoatlantyckiego i wieloletniej przyjaźni obu państw – napisał Müller.

Zwrócił uwagę, że działania podejmowane na granicy to jeden z kilku elementów, który ma wpływ na obecną sytuację w Europie. Równie ważna – dodał – jest kwestia związana z energetyką.

Seria spotkań polskiego premiera


Duże koszty uprawnień do emisji tony CO2 i ceny gazu, dyktowane przez głównych dostawców, bezpośrednio wpływają na wysokie ceny energii, co przyczynia się do inflacji w wielu europejskich krajach – przekazał Müller.

Jak dodał, wizyta w Londynie to kolejne spotkanie ze światowymi liderami, które premier Mateusz Morawiecki odbywa w ostatnim czasie. Przypomniał, że 10 listopada szef polskiego rządu spotkał się w Warszawie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem. W zeszłym tygodniu premier spotkał się z dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines oraz premierami Litwy, Łotwy i Estonii. Dodatkowo przeprowadził rozmowy telefoniczne z premierem Republiki Iraku oraz premierem Regionalnego Rządu Kurdystanu. W tym tygodniu – przypomniał rzecznik rządu – odbywały się kolejne spotkania, czyli rozmowa z sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz premierami Czech, Słowacji i Węgier.

– Wizyta w Zagrzebiu u premiera Republiki Chorwacji, w Paryżu u prezydenta Republiki Francuskiej, w Lublanie u premiera Republiki Słowenii i w Berlinie u kanclerz Angeli Merkel to następne odbyte spotkania, dotyczące sytuacji geopolitycznej w Europie – wymienił Müller.

Jak podkreślił, wszystkie łączy wspólny mianownik – troska o bezpieczeństwo polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej i NATO oraz wyrazy solidarności i wsparcia. „Polska może liczyć na wsparcie sojuszników i stanowczą reakcję, związaną z aktualną sytuacją na granicy” – napisał rzecznik rządu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej