RAPORT

Wojna na Ukrainie

Min. Sasin zapowiada obniżkę cen benzyny. „Jeszcze przed świętami” [WIDEO]

Tarcza antyinflacyjna ochroni wszystkich – ocenił w programie „Gość Wiadomości” w TVP Info wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zapowiedział obniżkę cen benzyny „jeszcze w grudniu, jeszcze przed świętami”.

MF o cenach energii. Gospodarstwa domowe mają zaoszczędzić w przyszłym roku 240 mln zł

Zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej pobieranej przez gospodarstwa domowe oznacza, że zaoszczędzą one w przyszłym roku 240 mln zł – wynika z...

zobacz więcej

W czwartek rząd zaprezentował założenia tarczy antyinflacyjnej. – To powszechna obniżka podatków, a dodatkowo ci ubożsi dostaną jeszcze wsparcie w postaci rekompensaty tej części, której obniżyć nie możemy. (…) Chodzi o VAT na żywność” – powiedział Jacek Sasin.

– Jeśli chodzi o benzynę, to rzeczywiście jeszcze w grudniu, jeszcze przed świętami ta obniżka wejdzie w życie. Te pozostałe regulacje będą wchodziły od 1 stycznia – zapowiedział wicepremier.

– Chodzi nam o to, żeby to paliwo rzeczywiście nieco (staniało), stąd decyzja, żeby akcyzę obniżyć do poziomu, na jaki pozwalają nam regulacje unijne, więcej nie możemy. To najniższy możliwy poziom. To również rezygnacja z pobierania podatku handlowego z handlu paliwami – wyjaśnił minister aktywów państwowych.

Zwrócił uwagę, że obecny wzrost cen benzyny jest związany ze wzrostem cen paliw płynnych na rynkach światowych.

Kiedy spadnie inflacja?


Sasin ocenił, że zaprezentowane w czwartek rozwiązania zmniejszą presję inflacyjną. Podkreślił, że dzięki tarczy antyinflacyjnej spadek inflacji na początku 2022 roku będzie bardzo wyraźny i będzie wynosił ok. 1 proc.

– Po prezentacji tarczy poprosiłem Bank Pekao S.A., który dysponuje chyba najlepszym w tej chwili zespołem analitycznym o to, by dokonać takiej projekcji tych rozwiązań na inflację. Jaki to będzie miało wpływ inflację i efekty tej analizy są jednoznaczne. Spadek inflacji na początku przyszłego roku będzie bardzo wyraźny. Będzie wynosił ok. 1 proc. – mówił w „Gościu Wiadomości” Jacek Sasin.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej