RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Kumoch: NATO w pełni popiera wszystko, co robimy dla obrony granicy UE

NATO popiera działania Polski (fot. PAP/Radek Pietruszka)
NATO popiera działania Polski (fot. PAP/Radek Pietruszka)

– Polska ma pełne poparcie Sojuszu Północnoatlantyckiego dla wszystkiego, co robi dla obrony granicy NATO i UE – powiedział Jakub Kumoch pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia, jakie są konkluzje czwartkowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Prezydent: Zaproponowałem szefowi NATO zwiększenie gotowości sił na wschodniej flance

Zgłosiłem sekretarzowi generalnemu NATO propozycję, aby zwiększyć gotowość sił Sojuszu na wschodniej flance i rozważyć zwiększenie tam militarnej...

zobacz więcej

Jak relacjonował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Duda i Stoltenberg omówili sytuację na granicy polsko-białoruskiej, ale jeszcze bardziej interesowała ich sprawa koncentracji wojsk rosyjskich wokół Ukrainy i generalnie sytuacja bezpieczeństwa w regionie.

– Uważamy, że w tym momencie sygnał ze strony NATO, jakim byłoby zwiększenie obecności i zwiększenie gotowości, byłby odpowiednim sygnałem dla Rosji. Uważamy, że nie ma co panikować, nie należy absolutnie zachowywać się prowokacyjnie. Natomiast gotowość wobec Rosji powinna być twarda, Rosja rozumie tylko taki język, język ustępstw jest dla Rosji językiem zachęcania do eskalacji – powiedział Kumoch.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej odniósł się też do słów prezydenta, że nie ma powodów, by spieszyć się z decyzjami dot. artykułu 4 o NATO. – Nie ma powodów, żeby straszyć Łukaszenkę tym, że 30 krajów sojuszniczych podejmie konsultacje na jego temat. Te konsultacje zresztą i tak trwają niezależnie od tego, czy jest to nazywane art. 4 czy nie – ocenił.

Zgodnie z art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego każde państwo członkowskie NATO może wystąpić o konsultacje z innymi państwami członkowskimi, jeśli uważa, że zagrożona jest jego integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo.

W wywiadzie dla PAP 14 listopada premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że polska granica będzie skuteczną i ostateczną barierą dla działań Alaksandra Łukaszenki. Poinformował też, że z premierami Litwy i Łotwy rozważają uruchomienie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej