RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Mieli handlować fałszywymi certyfikatami szczepień. Reaguje NFZ

Certyfikat można było uzyskać nawet bez odwiedzania przychodni (fot. STR/Nur/Getty Images)
Certyfikat można było uzyskać nawet bez odwiedzania przychodni (fot. STR/Nur/Getty Images)

Centrum Medyczne MASMED w Zabierzowie w Małopolsce miało wydawać fałszywe certyfikaty szczepień przeciw COVID-19. O procederze poinformowały Fakty TVN, powołując się na ustalenia swoich dziennikarzy, którzy przeprowadzili w placówce prowokację dziennikarską. Gdy do placówki zadzwonił dziennikarz portalu tvp.info, telefonu już nie odebrano. W odpowiedzi otrzymaliśmy SMS z linkiem do zapisu przez internet. Nie ma tam jednak opcji szczepienia. NFZ wyjaśnia, że Masmed nigdy nie wykonywał szczepień przeciwko COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień. Do przychodni weszła policja.

Covidowe fałszywki. „Jeśli posiadacz zarazi innych, może dostać 8 lat”

„Ukraińcy masowo otrzymują propozycje zakupu podrobionych certyfikatów covidowych; sądząc ze skali zjawiska popyt na te usługi jest szalony” –...

zobacz więcej

Otrzymany z przychodni link prowadził do strony zawierającej formularz zapisów z wolnymi terminami wizyt u lekarzy różnych specjalizacji. Nie było w nim jednak zapisów na szczepienia. Można też było znaleźć odnośniki do fanpage’y w mediach społecznościowych – te jednak już zostały usunięte. Strona masmed.pl wciąż się otwiera, ale poza danymi kontaktowymi nie ma na niej treści.

Lokalne media informują, że od rana w siedzibie placówki pracowali policjanci, którzy zabezpieczali znajdujące się tam dokumenty.

Według TVN fałszywy certyfikat był oferowany za kilkaset – od 450 do 650 zł. Po uiszczeniu opłaty pacjent siadał w gabinecie, a pielęgniarka nie wykonując iniekcji naklejała mu plaster na ramię. Była też opcja „zdalna” – wówczas wystarczyło zapłacić i czekać na certyfikat, bez konieczności odwiedzania przychodni.

Narodowy Fundusz Zdrowia wyjaśnił, że „Centrum Medyczne w Zabierzowie, o którym mowa w materiale Faktów TVN z 24 listopada 2021, nigdy nie wykonywało szczepień przeciwko COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień”. „Nie figuruje również w wykazie realizatorów programu” – przypomina NFZ.

Jak czytamy w opublikowanym w tej sprawie oświadczeniu, do tej pory Fundusz otrzymał kilkanaście sygnałów dotyczących handlu fałszywymi certyfikatami szczepień i fałszowania dokumentacji medycznej. „Wszystkie takie zgłoszenia są weryfikowane przez specjalny zespół analityczny NFZ i przekazywane policji. NFZ ściśle współpracuje w tej kwestii z organami ścigania” – zapewniono.


„Już po pierwszych sygnałach, które wpłynęły do NFZ, Fundusz przesłał pismo do wszystkich punktów szczepień z informacją o sankcjach karnych grożących za fałszowanie dokumentacji medycznej, w tym przypadku karty szczepień, oraz za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej przez pracowników punktów. Poinformował również o konieczności zgłaszania takich przypadków właściwym służbom” – czytamy w oświadczeniu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

„Należy stanowczo podkreślić, że takie działanie, po pierwsze zwiększa ryzyko dalszego rozprzestrzenienia się koronawirusa, po drugie — jest przestępstwem i prowadzi do odpowiedzialności karnej” – dodaje NFZ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej