RAPORT

Wojna na Ukrainie

Irak wysłał dwa samoloty na Białoruś. Mają zabrać 617 osób

Wkrótce kolejne dwa loty z Mińska dla ponad 600 osób. (fot. Yaseen M Amin Mohammed Amin/Anadolu Agency via Getty Images)
Wkrótce kolejne dwa loty z Mińska dla ponad 600 osób. (fot. Yaseen M Amin Mohammed Amin/Anadolu Agency via Getty Images)

– Z Iraku na Białoruś poleciały po południu dwa samoloty, które mają zabrać Irakijczyków, którzy utknęli na granicy polsko-białoruskiej – poinformowało tamtejsze ministerstwo transportu.

Kolejni migranci odlatują z Mińska. Żaryn: Takie wnioski byłyby przedwczesne

Kolejne samoloty z migrantami odlatują z Mińska do Iraku i innych państw arabskich. – To jednak nie jest dowód wycofania się ze strategicznego...

zobacz więcej

– Dwa samoloty z Bagdadu mają w czwartek wylądować w Mińsku, a następnie wywieźć z Białorusi do Iraku łącznie 617 osób – podała w czwartek po południu agencja Interfax-Zachód, powołując się na ambasadora Iraku w Moskwie.

Z kolei lotnisko w Mińsku podało, że odbędą się dwa loty do Iraku. Samolot linii Iraqi Airways, Airbus A320, który może przewozić 180 pasażerów, wyleciał z Bagdadu i powinien wylądować w Mińsku o godz. 21.15 (19.15 w Polsce). Wstępnie wylot do Iraku zaplanowany jest, jak podano, na godz. 22.15 czasu mińskiego.

Drugi samolot, Boeing 747-400 na 420 miejsc, ma przylecieć i wylecieć po północy z czwartku na piątek. Miński port lotniczy zaznaczył przy tym w komunikacie, że rozkład połączeń może jeszcze ulec zmianie.

Z informacji PAP wynika, że duże grupy migrantów przebywające w Mińsku były w czwartek zatrzymywane w różnych miejscach i zabierane na lotnisko z informacją, że zostaną skierowane na lot powrotny Iraku. – Jesteśmy pilnowani przez funkcjonariuszy milicji – poinformował PAP telefonicznie jeden z obywateli Kurdystanu, dodając, że wraz z nim na lotnisku jest ok. 300 osób.

W ubiegłym tygodniu,18 listopada do kraju wróciło 431 Irakijczyków, w większości Kurdów. Zgłosili się dobrowolnie po tym, jak przez tygodnie koczowali na granicy z nadzieją nielegalnego przedostania się do Polski, czyli na teren Unii Europejskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej