RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Spiegel”: Przyszły rząd Niemiec chce zmienić UE w federalne państwo europejskie

SPD, Zieloni i FDP podpisały w środę umowę koalicyjną (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
SPD, Zieloni i FDP podpisały w środę umowę koalicyjną (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Poświęcony Europie rozdział zawartej w środę umowy koalicyjnej SPD, Zielonych i FDP „brzmi zaskakująco ambitnie” – ocenia tygodnik „Spiegel”. Partnerzy koalicyjni chcą nadać konstytucję Unii Europejskiej i rozwinąć ją w „federalne państwo europejskie”.

Od dziś radykalna zmiana przepisów w Niemczech. Chodzi o szczepienia i miejsca pracy

Od dziś w Niemczech zmieniają się przepisy dotyczące osób niezaszczepionych. Do miejsca pracy dostęp będą miały tylko osoby zaszczepione,...

zobacz więcej

„Przyszły rząd federalny wzywa zatem do stworzenia Stanów Zjednoczonych Europy” - pisze „Spiegel”. „Po drodze chce zmienić traktaty UE – co w Brukseli jest powszechnie uważane za niemożliwe – i wprowadzić europejską ordynację wyborczą z ponadnarodowymi listami i wiążącym systemem najlepszych kandydatów” – czytamy.

Ponadto ma zostać zniesiony wymóg jednomyślności w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa, co jest możliwe tylko w przypadku jednomyślnej decyzji wszystkich państw UE, oraz ma zostać powołany „prawdziwy minister spraw zagranicznych UE”. Ostateczny cel to „bardziej sprawna i strategicznie suwerenna Unia Europejska”.


„Sueddeutsche Zeitung” zwraca uwagę, że w umowie koalicyjnej „nie wspominając o Węgrzech i Polsce, wzywa się Komisję Europejską do bardziej konsekwentnego i szybszego korzystania z istniejących instrumentów praworządności”.

Socjaldemokratyczna SPD, Zieloni i liberalna FDP doszły do porozumienia w sprawie utworzenia nowego rządu Niemiec. Partyjni liderzy koalicji przedstawili w środę w Berlinie liczącą ponad 170 stron umowę koalicyjną, w której sporo miejsca poświęcono polityce zagranicznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej