RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

UE przekaże 200 mln euro na zabezpieczenie granicy. Unijna komisarz zabrała głos [WIDEO]

Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson zapewniła o możliwości przekazania przez Komisję Europejską 200 mln euro dla Polski, Litwy i Łotwy na zabezpieczenia granicy – wynika z komunikatu przekazanego przez MSWiA. Johansson rozmawiała w czwartek z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim.

UE decyduje się na ostre sankcje ws. Białorusi. „Muszą mieć świadomość konsekwencji”

Bruksela zaproponowała stworzenie czarnej listy, na której byliby umieszczani przewoźnicy ułatwiający przemyt ludźmi do UE. Potężne firmy jak...

zobacz więcej

W czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński rozmawiał telefonicznie z unijną komisarz do spraw wewnętrznych Ylvą Johansson. Jak poinformował resort, Kamiński przekazał informację o aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. „Podkreślił również, że poza kryzysem na granicy polsko-białoruskiej istotny jest także los więźniów politycznych na Białorusi, co wymaga zwiększenia udziału całej Unii Europejskiej w wysiłkach na rzecz ich uwolnienia” – napisano.

Resort zaznaczył, że komisarz Ylva Johansson podzieliła stanowisko Polski, że działania Białorusi muszą spotkać się ze stanowczą reakcją Unii Europejskiej, a odpowiedzialny za kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej jest reżim Łukaszenki. Poinformowała także, że jest możliwość przekazania przez Komisję Europejską 200 mln euro dla Polski, Litwy i Łotwy na zabezpieczenia granicy.

„Podczas spotkania minister Mariusz Kamiński przekazał informację na temat ostatnich wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej oraz działań podjętych w celu zapewnienia bezpieczeństwa zewnętrznej granicy UE. Szef MSWiA podkreślił, że Polska zapobiega nielegalnemu przekraczaniu granicy przez migrantów, kierowanych przez służby białoruskie. Komisarz podzieliła polską diagnozę sytuacji, a także zgodziła się co do stanowczego działania wobec reżimu Łukaszenki poprzez nakładanie sankcji, a także podejmowanie wspólnych działań dyplomatycznych w kraju pochodzenia migrantów” – napisano w komunikacie.

Dodano, że szef MSWiA zaznaczył, że Polska od początku kryzysu prowadzi stały i szeroki dialog z różnymi partnerami z UE, jak również spoza Wspólnoty np. z Ukrainą. „We wszystkich tych rozmowach deklarowano wsparcie dla działań polskiego rządu oraz wyrażano zrozumienie dla trudnej i bezprecedensowej sytuacji na granicy” – wskazano.

To kolejna w ostatnim czasie rozmowa Kamińskiego poświęcona sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Szef MSWiA rozmawiał telefonicznie ze swoimi odpowiednikami m.in. w Wielkiej Brytanii, w Słowenii, na Ukrainie czy w Austrii, którzy wyrażali solidarność w obliczu kryzysu i zapewniali o wsparciu. W ubiegłym tygodniu do Warszawy na spotkanie z polskim ministrem przyjechał szef niemieckiego MSW Horst Seehofer, który również solidaryzował się z Polską i dziękował za działania na granicy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej