RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Grupa Wagnera. PE potępił zbrodnie popełnione przez rosyjską organizację paramilitarną

W rezolucji zauważono, że Grupa Wagnera jest obecna w wielu konfliktach na całym świecie (fot. A.Gryaznov\TASS\Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
W rezolucji zauważono, że Grupa Wagnera jest obecna w wielu konfliktach na całym świecie (fot. A.Gryaznov\TASS\Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Parlament Europejski w przyjętej w czwartek rezolucji potępił zbrodnie popełnione przez rosyjską organizację paramilitarną, tzw. grupę Wagnera i powiązane prywatne jednostki wojskowe.

Zbrodnia rosyjskich najemników w Syrii. Brat ofiary domaga się sprawiedliwości

Syryjski uchodźca domaga się sprawiedliwości za tortury i zabójstwo brata na pustyni w środkowej części Syrii. Zbrodni, do której doszło podczas...

zobacz więcej

„Państwo rosyjskie wydaje się ponosić odpowiedzialność za finansowanie, szkolenie, zarządzanie i dowodzenie operacyjne tymi paramilitarnymi grupami” – twierdzą eurodeputowani, podkreślając jednocześnie, że działalność grupy Wagnera koresponduje z rozprzestrzenianiem się wpływów Rosji w strefach konfliktu.

Posłowie podkreślają, że grupa Wagnera i inni podwykonawcy sił bezpieczeństwa, kierowanych przez Rosję, powinni być traktowani jako organizacje zależne państwa rosyjskiego.

W rezolucji zauważono, że grupa Wagnera jest obecna w wielu konfliktach na całym świecie, zwłaszcza na Ukrainie, w Syrii, Sudanie, Mozambiku, Libii, Republice Środkowoafrykańskiej i Wenezueli. Biorąc pod uwagę historię naruszeń, posłowie z zadowoleniem przyjmują oświadczenie szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella w sprawie rychłego przyjęcia ukierunkowanych sankcji UE przeciwko „odpowiednim osobom i podmiotom powiązanym z grupą Wagnera”, a także przeciw osobom i podmiotom z nimi współpracującym. Apelują, aby te sankcje obejmowały zakaz podróżowania i zamrożenie aktywów członków grupy.

Ponadto rezolucja wzywa wszystkie kraje korzystające z usług grupy Wagnera i jej filii, zwłaszcza Republikę Środkowoafrykańską, do zerwania wszelkich więzi z tą organizacją i jej pracownikami. Wzywa też Komisję Europejską do dopilnowania, aby fundusze UE w żadnych okolicznościach nie mogły być wykorzystywane do finansowania prywatnych firm wojskowych, które znane są z łamania praw człowieka. Tekst został przyjęty 585 głosami "za", przy 40 głosach sprzeciwu i 43 wstrzymujących się.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej