RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Żaryn o rozbudowie miasteczka dla migrantów. „Białoruskie wojsko wybudowało łaźnię”

Ponad 230 agresywnych migrantów forsowało w środę wieczorem granicę z Polską. (fot. PAP/Rafał Guz)
Ponad 230 agresywnych migrantów forsowało w środę wieczorem granicę z Polską. (fot. PAP/Rafał Guz)

– Służby białoruskie rozbudowują miasteczko, które powstało wokół magazynów w Bruzgach. Widać wyraźnie, że miasteczko migrantów jest zabezpieczane przez białoruskie służby i armię – poinformował w czwartek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Prowokacja białoruskich służb. Puszczali polski hymn w trakcie ataku

Grupa ponad 200 migrantów próbowała forsować granicę w okolicach Czeremchy na Podlasiu. – W tym czasie służby białoruskie puszczały hymn Polski. To...

zobacz więcej

Do wpisów dołączono zdjęcia, na których widać wojskowe ciężarówki, z których wypakowywane są deski i inne przedmioty. – W okolicy powstały już punkty gastronomiczne, sklepy, kantor, a obecnie... publiczna łaźnia – napisał Żaryn.

Na kolejnych zdjęciach widać też wnętrze dużego namiotu i duże ilości ręczników. – Wojsko ukończyło właśnie budowę wojskowej łaźni, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie magazynów – przekazał rzecznik. – Infrastruktury użyczyło białoruskie wojsko, dokładnie Zachodnie Dowództwo Operacyjne z Grodna – dodał.

– Trwają również przygotowania do uruchomienia wojskowego studia nagrań, które będzie służyło propagandzie rosyjskiej i białoruskiej. Infrastrukturę na jego potrzeby ma przeznaczyć białoruski operator telekomunikacyjny – skomentował rzecznik zdjęcie, na którym widać wojskowe ciężarówki.

– Strona białoruska przygotowuje się do długotrwałego utrzymywania cudzoziemców przy granicy z Polską w celu dalszego prowadzenia operacji przeciwko Polsce i UE. Widać wyraźnie, że miasteczko migrantów jest zabezpieczane przez białoruskie służby i armię – przekazał Stanisław Żaryn.

Kumoch o zasadzie geparda: Białoruś nas testuje w imieniu Rosji

– Białoruś w imieniu Rosji testuje zdolność obronną polskiej granicy – powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch....

zobacz więcej

– Ponad 230 agresywnych migrantów forsowało w środę wieczorem granicę z Polską w okolicach Czeremchy (Podlaskie). Zostali zawróceni na Białoruś. Kilka osób trafiło do szpitala i placówek SG – poinformowała w czwartek PAP rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Ostatniej doby zanotowano 375 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej