RAPORT

Wojna na Ukrainie

Czechy: Stan wyjątkowy w związku z pandemią

Decyzja jest podyktowana pogarszającą się sytuacją epidemiczną (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)
Decyzja jest podyktowana pogarszającą się sytuacją epidemiczną (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

W związku z sytuacją epidemiczną, czeski rząd ponownie wprowadził stan wyjątkowy. Decyzja wejdzie w życie o północy. Czeskie władze wprowadzają to rozwiązanie po raz trzeci od początku pandemii. Jeszcze we wtorek ustępujący gabinet premiera Babiša podczas spotkania z hetmanami (marszałkami) województw zgodził się co do tego, że tym razem stan wyjątkowy nie jest konieczny.

Na Słowacji lockdown. Ograniczenia także dla zaszczepionych

Rząd Słowacji w środę zdecydował o wprowadzeniu ogólnokrajowego lockdownu z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Ograniczenia, których...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak wyjaśniono, bez wprowadzenia stanu wyjątkowego nie można byłoby zastosować niektórych środków ostrożności. W związku z nasilaniem się epidemii władze rozważają m.in. zamknięcie jarmarków świątecznych, zamknięcie w godzinach wieczornych restauracji, klubów i barów czy ograniczenie liczby uczestników imprez masowych do tysiąca osób. Możliwe jest też ograniczenie liczby uczestników imprez kulturalnych.

Po raz pierwszy stan wyjątkowy w związku z pandemią koronawirusa Sars-CoV-2 wprowadzono w Czechach 12 marca 2020 r. i zniesiono 17 maja tego samego roku.

Drugi raz gabinet Babiša zdecydował się na ten krok 5 października 2020 r. W tym przypadku stan wyjątkowy trwał aż do 11 kwietnia 2021 r.

Stan wyjątkowy w Republice Czeskiej można ogłosić na 30 dni, potem może on jednak być przedłużany. Rząd jest zobowiązany niezwłocznie poinformować o swojej decyzji Izbę Poselską, która ma prawo ją unieważnić.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Przeczytaj także: Trzecia dawka szczepionki wcześniej niż po pół roku

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej