RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

MF o cenach energii. Gospodarstwa domowe mają zaoszczędzić w przyszłym roku 240 mln zł

Gospodarstwa domowe zaoszczędzą w przyszłym roku 240 mln zł (fot. arch.PAP/Tytus Żmijewski)
Gospodarstwa domowe zaoszczędzą w przyszłym roku 240 mln zł (fot. arch.PAP/Tytus Żmijewski)

Najnowsze

Popularne

Zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej pobieranej przez gospodarstwa domowe oznacza, że zaoszczędzą one w przyszłym roku 240 mln zł – wynika z opublikowanego w czwartek komunikatu Ministerstwa Finansów. Mają też być niższe ceny gazu i paliw silnikowych.

Będzie obniżka cen paliw, energii i podatków. Premier o szczegółach tarczy antyinflacyjnej

Proponujemy duży program obniżek podatków, żeby złagodzić skutki inflacji – poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki,...

zobacz więcej

„Rosnące ceny to problem, z którym borykają się wszystkie państwa. Przygotowana przez rząd Tarcza zamortyzuje wzrost cen i będzie chronić budżety gospodarstw domowych oraz firm. Skorzystają na niej wszyscy Polacy” –  przekonuje w komunikacie Ministerstwo Finansów.

MF wskazało, że obecnie akcyza na energię elektryczną wynosi 5 zł za 1 MWh. Decyzja rządu, który zdecydował się na rezygnację z poboru tego podatku i na zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej zużywanej przez gospodarstwa domowe, oznacza – jak wskazało MF –  oszczędności rzędu 240 mln zł rocznie dla prawie 15 mln gospodarstw domowych.

Niższe ceny gazu w okresie zimowym                                


  „Zależy nam również na tym, aby Polacy nie odczuli podwyżek cen gazu – zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy wielu ogrzewa nim swoje domy.  Dlatego obniżamy VAT z 23 proc. do 8 proc. na trzy miesiące  – od stycznia do marca 2022 r. Dla budżetu to koszt ok. 0,7 mld zł. Na zmianach skorzysta ponad 9 mln gospodarstw domowych” – podało w informacji MF.

Dodano w niej, że możliwość obniżki stawki VAT na gaz ziemny wynika z prawa UE. Dyrektywa VAT pozwala po konsultacji z Komitetem ds. VAT zastosować obniżoną stawkę w tym zakresie. Jednak wskazano także, że obniżka stawki podatku od towarów i usług wymaga zmiany w krajowych przepisach o VAT.

Przeczytaj też: Kościński: Wyższa kwota wolna od podatku przyczyni się do wzrostu aktywności zawodowej

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO 

Ceny paliw mają być relatywnie niższe. Premier zapowiada pewne rozwiązania

Wraz z naszym pakietem antyinflacyjnym wdrożymy kilka rozwiązań, które doprowadzą do relatywnego zmniejszenia cen na stacjach paliw – zapowiedział...

zobacz więcej

Obniżka do minimalnego poziomu akcyzy na wszystkie paliwa silnikowe                                  


 „Przepisy prawa unijnego nie pozwalają na obniżenie stawki VAT na paliwa i na »wyzerowanie« innych danin obciążających paliwa i energię. Dają jednak możliwość ich zmniejszenia i właśnie z tej opcji w maksymalnym stopniu skorzysta Polska. Obniżymy do minimalnego poziomu na jaki pozwalają przepisy unijne: akcyzę na wszystkie paliwa silnikowe (od 20 grudnia do maja); akcyzę na energię elektryczną (od stycznia do końca przyszłego roku); VAT na energię elektryczną (od stycznia do marca)” – wyjaśniono w komunikacie resortu finansów.

1,5 mld zł oszczędności dla podatników                                 


 Zaznaczono, że obniżenie akcyzy do poziomu dozwolonego przez prawo europejskie minimum zmniejszy obciążenie podatkiem w zależności od rodzaju paliwa i skorzystają na tym także podmioty gospodarcze. MF wyliczyło, że taki ruch będzie oznaczać ok. 1,5 mld zł oszczędności dla podatników. 

Ponadto, od stycznia do maja 2022 r. sprzedaż paliw silnikowych nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej.

„Od stycznia do marca 2022 r. VAT na energię elektryczną zostanie obniżony z 23 proc. do 5 proc. Dla budżetu to koszt ok. 1,15 mld zł” – stwierdzono w komunikacie MF.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej