RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Prezydent: Zaproponowałem szefowi NATO zwiększenie gotowości sił na wschodniej flance

Zgłosiłem sekretarzowi generalnemu NATO propozycję, aby zwiększyć gotowość sił Sojuszu na wschodniej flance i rozważyć zwiększenie tam militarnej obecności, a także wzmocnienie misji obserwacyjnych – powiedział w Brukseli prezydent Andrzej Duda.

Stoltenberg: Nasi sojusznicy potępiają eksport niewinnych ludzi na granice NATO

Szef NATO Jens Stoltenberg wezwał „Rosję do zachowania przejrzystości i deeskalacji działań wobec Ukrainy”. – Wspieramy Ukrainę – zapewnił po...

zobacz więcej

Prezydent powiedział po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, że przedstawił podczas spotkania sytuację bezpieczeństwa na szeroko rozumianej wschodniej flance, także w kontekście informacji dotyczących bezpieczeństwa Ukrainy. Przypomniał, że obserwowana jest relokacja sił rosyjskich wokół granicy z Ukrainą.

– Zapewniałem pana sekretarza generalnego, że traktujemy bardzo poważnie to, co tam się dzieje i przyjmujemy wszystkie sygnały. Zgłosiłem panu sekretarzowi generalnemu propozycję, by zwiększyć gotowość sił NATO w tej części Europy, na wschodniej flance, aby rozważyć zwiększenie tam militarnej obecności, aby rozważyć także wzmocnienie misji, chociażby misji Air Policing, misji obserwacyjnych, które patrolują tę część flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego po to, by wszystkim ewentualnym agresorom pokazać, że NATO jest gotowe; że nie tylko jesteśmy gotowi do obrony państw NATO, ale też zwracamy uwagę na bezpieczeństwo naszych sojuszników spoza NATO, z którymi współdziałamy – powiedział.

Zaznaczył, że takim sojusznikiem jest Ukraina. Ocenił, że w tej chwili bezpieczeństwo tego kraju jest realnie zagrożone.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej