RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Dekoracje bożonarodzeniowe w Barcelonie bez symboli chrześcijańskich

Według lokalnych władz dekoracje odwołują się do „świąt dla wszystkich” (fot. David Ramos/Getty Images)
Według lokalnych władz dekoracje odwołują się do „świąt dla wszystkich” (fot. David Ramos/Getty Images)

Na ulicach Barcelony w nocy ze środy na czwartek pojawiły się bożonarodzeniowe dekoracje. Tym razem jednak nie odwołują się one do ikonografii chrześcijańskiej, a do „świąt dla wszystkich” – oznajmiła lokalna minister ds. handlu i rynków.

Afgańczyk oskarżony o zniszczenie mienia kościoła. „Opisał wiarę chrześcijańską jako fałszywą”

25-letni Afgańczyk zniszczył wyposażenie kościoła w Nordhausen w kraju związkowym Turyngia, w tym zabytkowy krzyż z postacią Jezusa. Został...

zobacz więcej

Zgodnie z opinią władz miasta, „dekoracje świąteczne są w tym roku wyjątkowe dzięki wprowadzeniu autorskiego designu”. Autorem instalacji oświetleniowych jest projektant Antonio Aroli, który wygrał konkurs rozpisany przez ratusz w celu „uczynienia z oświetlenia jeszcze jednej ikony stolicy Katalonii”.

Według lokalnej minister ds. handlu i rynków Montserrat Ballarin projekt „pozostawia na boku ikonografię chrześcijańską i odwołuje się do świąt dla wszystkich”.

Promienie i gwiazdy


Od centralnego Placu Katalonia odbija spektakularny krąg migających promieni świetlnych, a na głównej ulicy miasta Gran Via oświetlenie bożenarodzeniowe przypomina autorskie lampki.

Nad ulicą Arago zawieszono rozmyte gwiazdy, które nabierają kształtu w miarę zbliżania się do nich pieszo lub samochodem. Na kilku placach można zobaczyć wielkie świetliste napisy „Barcelona” wykonane charakterystycznym pismem szyldu nieistniejącego już sklepu produktów designerskich Vincon. W inauguracji oświetlenia w środę wieczorem na Placu Katalonia uczestniczyło około 30 artystów, którzy odegrali historię o dziewczynce przybyłej ze wsi do miasta, zachwyconej sztucznym światłem bijącym z latarni, które widzi po raz pierwszy.

Wybrane przez władze Barcelony miejsce spektaklu miało pozwolić zarobić firmom handlowym w centrum miasta, które najbardziej dotknął kryzys pandemiczny. Miejsca dla publiczności ograniczono do 1000 osób, a wstęp był bezpłatny.


Instalacje oświetleniowe Barcelony kosztowały prawie 2,15 mln euro, ponad 30 proc. więcej niż w roku ubiegłym – poinformowały władze miasta.

Światła bożonarodzeniowe będą włączane codziennie wieczorem do 6 stycznia. Długość oświetlonych ulic przekroczyła w tym roku 100 km.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej