RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Stoltenberg: Nasi sojusznicy potępiają eksport niewinnych ludzi na granice NATO

Szef NATO Jens Stoltenberg wezwał „Rosję do zachowania przejrzystości i deeskalacji działań wobec Ukrainy”. – Wspieramy Ukrainę – zapewnił po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

100 tys. żołnierzy przy granicy z Ukrainą. USA ostrzegają przed inwazją

USA uważnie obserwują koncentrację rosyjskiego wojska na granicy z Ukrainą, a przedstawiciele amerykańskiej administracji ostrzegli swoich...

zobacz więcej

Stoltenberg rozmawiał w Brukseli z prezydentem Andrzejem Dudą.

– Polska jest zaangażowanym członkiem NATO, wnosi wkład na rzecz naszego wspólnego bezpieczeństwa na wiele sposobów – powiedział Stoltenberg. Podkreślił też, że nasz kraj jest liderem, jeśli chodzi o wydatki na obronność.

Jak relacjonował, odbył „bardzo dobrą dyskusję” z prezydentem Andrzejem Dudą na temat obecnych wyzwań dla bezpieczeństwa, „w tym również stałe wzmacnianie obecności wojskowej Rosji w pobliżu Ukrainy”.

– Rozmawialiśmy o sytuacji na granicy między Polską a Białorusią, a także Białorusią, Litwą i Łotwą. Wszyscy sojusznicy NATO jasno powiedzieli, że potępiają to, iż reżim Łukaszenki eksportuje narażonych na niebezpieczeństwa niewinnych ludzi na granicę NATO. To nieludzkie i cyniczne. Dlatego okazujemy pełną solidarność wszystkim sojusznikom, których dotyczy ta sytuacja – powiedział sekretarz generalny NATO.

Ukraińskie siły powietrzne ćwiczą naloty

Ukraina przeprowadziła na poligonach na południu kraju ćwiczenia swoich sił powietrznych, w tym ćwiczenia nalotów – poinformowało we wtorek jej...

zobacz więcej

Stoltenberg relacjonował na konferencji prasowej, że na spotkaniu z prezydentem Dudą omówiono m.in. zwiększenie rosyjskiej obecności wojskowej niedaleko granicy z Ukrainą.

– Widzimy dużą i niezwykłą koncentrację sił w połączeniu z agresywną retoryką, a także dezinformacją rozprzestrzenianą przez Moskwę – dodał.

– Wzywamy Rosję do podjęcia działań w kierunku zwiększenia przejrzystości, zmniejszenia napięć i deeskalacji – oświadczył sekretarz generalny NATO.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– NATO pozostaje czujne i nadal wspieramy Ukrainę, zarówno jeśli chodzi o kwestie polityczne, jak i praktyczne. Nie jest to zagrożenie dla Rosji. NATO pomaga Ukrainie bronić się przed agresją – podkreślił Stoltenberg.

Zapowiedział, że ministrowie spraw zagranicznych NATO w przyszłym tygodniu spotkają się w Rydze i omówią sytuację dotyczącą bezpieczeństwa. Spotkają się także ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy i Gruzji. – To silne znaki naszego wsparcia – dodał Stoltenberg.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej