Premier Mateusz Morawiecki w cztery dni odwiedził przywódców europejskich w siedmiu krajach – Estonii, Litwie, Łotwie, Węgrzech, Chorwacji, Francji, Słowenii. Wcześniej gościł też na Słowacji i w Czechach. Dziś przybył do Berlina, gdzie spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i z Olafem Scholzem, kandydatem na nowego kanclerza tego kraju. „Od wczesnego rana do późnej nocy ciężko pracujemy nad bezpieczeństwem Polski i całej Europy” – przekazał szef rządu. Ofensywa dyplomatyczna to reakcja na kryzys migracyjny wywołany przez Rosję i Białoruś.
Czwartkowa wizyta premiera Morawieckiego w Berlinie wpisuje się w zapoczątkowaną w niedzielę serię spotkań z europejskimi liderami. Od niedzieli szef polskiego rządu odwiedził siedem krajów i podczas spotkań z europejskimi liderami rozmawiał o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej.
W piątek premier uda się do Wielkiej Brytanii na rozmowę z premierem Borisem Johnsonem.
Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek rządu. Następnie Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni – do 2 grudnia.
źródło:
portal tvp.info, PAP
#premier
#mateusz morawiecki
#białoruś
#migranci
#dyplomacja