RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Duńscy marynarze zastrzelili piratów

Duńskie Siły Zbrojne poinformowały, że doszło do wymiany ognia z piratami u wybrzeży Nigerii. Broniąc się, załoga duńskiej fregaty zastrzeliła czterech napastników i raniła kolejnego. Nikt z Duńczyków nie ucierpiał.

Atak piratów na polski kontenerowiec. Co zdarzyło się na pokładzie? [WIDEO]

W poniedziałek rano na wodach Zatoki Gwinejskiej u wybrzeży Afryki doszło do nieudanej próby porwania kontenerowca M/S Port Gdynia. W załodze...

zobacz więcej

Jak poinformowano, w interwencji mającej miejsce w środę uczestniczyli marynarze z fregaty Esbern Snare, która została skierowana w pobliże podejrzanej motorówki z ośmioma mężczyznami. Piraci mieli ze sobą sprzęt używany do zajmowania statków handlowych.

„Duńscy żołnierze wezwali piratów, aby się zatrzymali, ci jednak nie zareagowali. Następnie oddano strzały ostrzegawcze, na co rozbójnicy odpowiedzieli ogniem. Zmusiło to wojskowych do reakcji” – podały w komunikacie Duńskie Siły Zbrojne.

Przekazałyż, że w akcji uczestniczył śmigłowiec Seahawk. Łódź piratów zatonęła, a ośmiu ocalałych i jeden ranny zostali zabrani na pokład duńskiego okrętu.

Fregata Esbern Snare została skierowana na misję w Zatoce Gwinejskiej w październiku w celu odstraszania piratów oraz wspierania żeglugi cywilnej.

Według Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB) w 2020 r. z 135 marynarzy porwanych na całym świecie 130 uprowadzono w Zatoce Gwinejskiej, co jest rekordem w tym rejonie. „Zatoka Gwinejska stała się w ostatnich latach nowym epicentrum piractwa na świecie” – podkreśliła IMB w raporcie za ubiegły rok.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Duńskie przedsiębiorstwo Maersk jest światowym potentatem żeglugi kontenerowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej