RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zarząd Agory odpowiada i ujawnia finansowe żądania kierownictwa „Wyborczej”

Konflikt w Agorze (fot. Shuttestock/Anna Gawlik)
Konflikt w Agorze (fot. Shuttestock/Anna Gawlik)

Adam Michnik i Jarosław Kurski opublikowali w „Gazecie Wyborczej” oświadczenie dotyczące działań zarządu Agory, w którym piszą o „wotum nieufności” wobec władz spółki. W odpowiedzi na manifest zarząd ujawnił informacje o pracownikach.

Wojna w Agorze. Michnik ubolewa nad „zarzynaniem” „Wyborczej”

Kierownictwo „Gazety Wyborczej” utraciło zaufanie do Zarządu Agory i składa wobec niego wotum nieufności – pisze w oświadczeniu naczelny tej gazety...

zobacz więcej

W czwartek w „Gazecie Wyborczej” ukazało się oświadczenie naczelnego i wicenaczelnego tego medium. Michnik i Jarosław Kurski piszą w nim, że nie mogą już dużej milczeć na temat sytuacji w Agorze i kryzysu „największego w historii”, jaki zdaniem pracowników medium wywołał zarząd spółki. Odnieśli się m.in. do działań prezesa zarządu Agory Bartosza Hojki, który ogłosił decyzję o rozwiązaniu umowy z dyrektorem wydawniczym „Gazety Wyborczej” Jerzym Wójcikiem po 28 latach pracy.

„Znają Państwo te metody. Teraz to się robi z domu. Zdalnie. Po 30 latach pracy przychodzi e-mail, potem odłączają konto pocztowe, nie działa karta, zabierają telefon, komputer. I za drzwi. Żadnych praw. Tak wygląda »etyka« w spółce, której management ma pełne usta wzniosłych słów. A tu, proszę, podłe sponiewieranie pracownika” – czytamy.

W kolejnych zdaniach autorzy podkreślają, że „zwolnienie dyscyplinarne naszego wydawcy zostało wręczone z naruszeniem prawa pracy i jest nieskuteczne”. „Redaktor naczelny Adam Michnik powołał dziś Jerzego Wójcika na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego ds. rozwoju. Kwestionowanie tego faktu przez spółkę Agora i uniemożliwianie mu wykonywania powierzonych przez naczelnego obowiązków potraktujemy jako kolejną napaść Zarządu na niezależność Wyborczej” – czytamy.

Zarząd Agory odpowiada Michnikowi


Serwis Press przekazał, że w odpowiedzi na manifest szefów gazety zarząd Agory Zarząd w mailu ujawnił szczegóły wewnętrznych rozmów między Kurskim i Wójcikiem a spółką, mimo wcześniejszych zapowiedzi, że nie będzie tego robił.

Jerzy Wójcik zwolniony z „Gazety Wyborczej” po 28 latach pracy

Prezes zarządu Agory Bartosz Hojka ogłosił decyzję o rozwiązaniu umowy z dyrektorem wydawniczym „Gazety Wyborczej” Jerzym Wójcikiem – podał portal...

zobacz więcej

W mailu napisano, że spór między kierownictwem „GW” a zarządem nie dotyczy wartości i niezależności redakcji. „To spór personalny, a jego osią są sukcesja, władza, pieniądze i oczekiwanie zwiększonych przywilejów dla wybranych osób” – wskazano.

W piśmie poinformowano, że w czasie pandemii Jarosław Kurski i Jerzy Wójcik zwrócili się do zarządu z propozycją nowych warunków pracy. „Ich oczekiwania obejmowały m.in. 12-miesięczne okresy wypowiedzenia, dodatkowe 12-miesięczne odprawy, dodatkowe urlopy zdrowotne, samochody i pełną opiekę medyczną dla rodzin” – wymieniono.

„Na takich warunkach nie pracuje w Agorze nikt. Agnieszka Sadowska i cały zarząd nie mogli tego zaakceptować. Ta odmowa stanowiła jedną z przyczyn konfliktu” – podaje Press. W mailu zarząd podkreślał też, że decyzja o zwolnieniu Jerzego Wójcika jest ostateczna.

„Nie ujmując Jerzemu zasług i charyzmy, są takie zachowania, które nie mogą być akceptowane w żadnej organizacji. Jerzy sam wybrał ścieżkę postępowania ze spółką, zarządem i współpracownikami” – napisano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej