RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Drożyzna w Turcji. Długie kolejki do stacji benzynowych [WIDEO]

Długie kolejki samochodów ustawiły się w środę wieczorem do stacji benzynowych w różnych miastach Turcji, po tym jak zapowiedziano kolejny wzrost cen paliw. Lira turecka osiągnęła najniższy poziom w historii wobec dolara amerykańskiego. Załamanie waluty tego kraju postępuje z powodu obniżek stóp procentowych.

Wyciek metanu w kopalni. Nie żyje sześciu górników

W kopalni węgla kamiennego w Abaju, w Zagłębiu Karagandyjskim doszło w niedzielę rano do wycieku metanu. Większość 64-osobowej załogi pracującej...

zobacz więcej

Kurs tureckiej liry względem dolara amerykańskiego spadł we wtorek o 15 proc. Wcześniej bank centralny dokonał cięć także we wrześniu i w październiku, mimo że kraj ten dotyka bardzo wysoka inflacja. Od początku roku waluta krajowa osłabła o 40 proc.

Prezydent Recep Tayyip Erdogan broni swojej kontrowersyjnej polityki obniżania stóp procentowych – jak tłumaczy – w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego. Za politykę monetarną Turcji odpowiada właśnie głowa państwa.

Oświadczenie Erdogana rozbiło sytuację liry i wywołało protesty w całej Turcji. Demonstranci wzywali rząd do rezygnacji.

W środę lira odzyskała 7 proc. swojej wartości, jednak Związek Pracodawców Energetyki, Stacji Benzynowych i Gazowych (EPGIS) poinformował, że od północy ceny paliw jeszcze wzrosną. Mieszkańcy ruszyli więc do stacji paliw w całym kraju jeszcze przed kolejną podwyżką, przez co utworzyły się długie kolejki.

Zobacz także: Będzie obniżka cen paliw, energii i podatków


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej