RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Izrael rozważa czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19

700 tys. dorosłych Izraelczyków jest nieszczepionych (fot. Amir Levy/Getty Images)
700 tys. dorosłych Izraelczyków jest nieszczepionych (fot. Amir Levy/Getty Images)

Minister zdrowia Izraela Nitzan Horowitz powiedział, że Izraelczycy mogą potrzebować czwartej dawki szczepionki na COVID-19, jeśli liczba przypadków infekcji ponownie zacznie rosnąć w ramach piątej fali pandemii – poinformował w czwartek dziennik The Times of Israel.

Ponad 100 tys. ofiar koronawirusa od początku pandemii w Niemczech

Ponad 100 tysięcy osób, a dokładnie 100 119, zmarło w Niemczech z powodu COVID-19 od początku pandemii – poinformował w czwartek rano berliński...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Nie jest pozbawione sensu myślenie, że będziemy potrzebować czwartej dawki szczepionki – powiedział szef resortu zdrowia w wywiadzie dla stacji Keshet 12. Poinformował, że aż 9 proc. zakażonych przyjęło trzecią, przypominającą dawkę szczepionki.

Horowitz wyjaśnił, że kiedy rząd myślał o tzw. piątej fali, miał na uwadze m.in obecną sytuację epidemiologiczną w Europie, sprowadzenie nowych wariantów wirusa zza granicy.

– Wzrost jest teraz zbyt wczesny i zbyt szybki. Nie chcę nazywać tego piątą falą ani w ogóle nową falą – dodał minister.

Nowe restrykcje na Słowacji. Politycy rozważają lockdown

Na Słowacji od poniedziałku obowiązują nowe ograniczenia epidemiczne dla osób niezaszczepionych. Resort zdrowia opowiada się za pełnym lockdownem...

zobacz więcej

We wtorek potwierdzono 605 nowych infekcji, z czego około 76 proc. dotyczyło osób nieszczepionych. Nie ujawniono, ilu zakażonych po otrzymaniu przypominającej dawki zachorowało po dwóch tygodniach potrzebnych do pełnego działania preparatu.

W liczącej 9,2 mln populacji Izraela ponad 5,7 mln osób otrzymało dwie dawki szczepionki, a ponad 4 mln – zastrzyk przypominający. Około 700 tys. dorosłych kwalifikujących się do przyjęcia szczepionki nie jest szczepionych.

– Pandemia wciąż tu jest
– powiedział minister Horowitz. Ci, którzy nie otrzymali jeszcze swojego „wzmacniacza, może nie są antyszczepionkowcami, może jedynie fałszywie wierzą, że niebezpieczeństwo minęło” – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej