RAPORT

Wojna na Ukrainie

Będzie obniżka cen paliw, energii i podatków. Premier o szczegółach tarczy antyinflacyjnej

Proponujemy duży program obniżek podatków, żeby złagodzić skutki inflacji – poinformował premier Mateusz Morawiecki, podając szczegóły tzw. tarczy antyinflacyjnej. Oświadczył, że od 20 grudnia zostanie wprowadzona obniżka cen paliw na pięć miesięcy; wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego dopuszczonego w UE poziomu. Premier powiedział, że zostaną też wprowadzone: obniżka VAT do 8 proc. na gaz, zerowa akcyza na energię elektryczną dla gospodarstw domowych i dodatek osłonowy.

Morawiecki: Nie ma dziś ważniejszego tematu niż bezpieczeństwo RP i Europy

Nie ma dziś ważniejszego tematu niż bezpieczeństwo Rzeczypospolitej i całej Europy; broniąc wschodniej granicy Polski bronimy Unii Europejskiej –...

zobacz więcej

– Proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły ludziom, aby złagodzić skutki inflacji. Tak było kiedyś, gdy wdrożyliśmy tarczę antykryzysową, dzisiaj wdrażamy tarczę antyinflacyjną – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wskazał, że inflacja jest konsekwencją pandemii, a dokładnie pakietów pomocowych, które wpływają na inflację i faktu, że gospodarki wychodzą z pandemii.

– Mieliśmy dylemat, czy pozwolić na wzrost bezrobocia do 1,5-2 mln, czy jednak chronić miejsca pracy. Zdecydowaliśmy się chronić miejsca pracy i dlatego włączyliśmy do gospodarki 200 mld zł – powiedział premier.

Obniżka VAT na gaz i obniżka cen paliw


Morawiecki przekazał, że rząd wprowadzi obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. Jego zdaniem to ukłon w stronę potrzebujących wsparcia państwa i dotyczy całego społeczeństwa. Premier poinformował też, że wprowadzona zostanie obniżka cen paliw.

– Już od 20 grudnia na pięć miesięcy wdrażamy obniżkę cen paliw przez to, na co państwo ma wpływ: po pierwsze wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Po drugie, od 1 styczna do 31 maja na pięć miesięcy paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. I także zwolnimy z opłaty emisyjnej na pięć miesięcy – powiedział.

– Te wszystkie działania razem, po stronie państwa – bo nie ingerujemy bezpośrednio w to, co robią koncerny paliwowe, naftowe – doprowadzą do obniżki cen paliw w najbliższych kilku tygodniach – mam nadzieję, że ok. 20 nawet do 28-30 groszy – mówił Morawiecki.

Kościński: Wyższa kwota wolna od podatku przyczyni się do wzrostu aktywności zawodowej

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł przyczyni się do wzrostu aktywności zawodowej – ocenił w środę minister finansów Tadeusz...

zobacz więcej

Oszczędność w administracji


– Nie chcemy oszczędzać kosztem obywateli; pokazujemy sprawcze państwo, państwo w działaniu. Dlatego przez okres trwania tej podwyższonej inflacji robimy jeszcze jedno działanie ważne dla postrzegania Polski przez rynki finansowe – doprowadzimy do zaoszczędzenia środków przez administrację publiczną – powiedział premier.

Z zapowiedzi premiera wynika, że w 2022 r. ograniczone zostanie tworzenie nowych, dotąd nieplanowanych etatów czy urzędów. Jeśli pojawi się konieczność wzmocnienia kadrowego, to będzie się odbywać ono na zasadzie etat za etat. Rząd zamierza także doprowadzić do przeglądu wszystkich wydatków publicznych pod kątem ich efektywności. Poza tym premier zapowiedział również ograniczenie finansowania programów w ramach już istniejących funduszy celowe.

Te działania mają dać – jak wynikało z informacji przedstawionej podczas konferencji prasowej – oszczędności rzędu 3-5 mld zł. – Chcę powiedzieć, że będziemy reagować elastycznie. Niektóre działania są obliczone na trzy miesiące, inne na pięć miesięcy. Mają one pomóc przez te najtrudniejsze miesiące zimowe, gdy spodziewamy się podwyższonej inflacji – stwierdził premier.

Morawiecki zapowiedział, że będzie występował na forum UE o dodatkowe instrumenty, które będą mogły zamortyzować wzrost cen. – Będziemy blokować te działania, które mogą doprowadzić do dalszej zwyżki energii elektrycznej – dodał premier.

„Polski e-commerce należy do najszybciej rozwijających się na naszym kontynencie"

Możemy być dumni, że polski rynek e-commerce należy do najszybciej rozwijających się na naszym kontynencie – stwierdził premier Mateusz Morawiecki...

zobacz więcej

– Te wszystkie działania, które będą kosztami poniesionymi przez budżet państwa powodują, że w kieszeniach obywateli zostanie więcej środków. Łącznie wszystkie nasze działania to pakiet dziś ok. 10 mld zł – powiedział szef rządu.

Obniżony VAT na energię elektryczną


Premier poinformował również, że od stycznia 2022 roku na trzy miesiące obniżona zostanie stawka VAT na energię elektryczną. – Ale także w kontekście powstrzymania cen, spekulacji na rynku tzw. zielonych certyfikatów, będziemy wnioskowali o zmianę mechanizmu handlu i certyfikatami zielonymi – kontynuował.

Zadeklarował też, że na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej zgłosi postulat, „by zmienić zasady handlu uprawnieniami do emisji CO2 w ogóle, a więc obniżyć możliwości spekulowania, ten gwałtowny przyrost cen uprawnień do emisji CO2”.

Dodatek osłonowy


Jak mówił, wprowadzony zostanie dodatek osłonowy, kompensacyjny, celem bezpośredniego wsparcia rodzin. – To jest taki rządowy dodatek wyrównawczy – wskazał premier. Dodał, że ma to związek m.in. ze wzrostem cen żywności.

Ceny paliw mają być relatywnie niższe. Premier zapowiada pewne rozwiązania

Wraz z naszym pakietem antyinflacyjnym wdrożymy kilka rozwiązań, które doprowadzą do relatywnego zmniejszenia cen na stacjach paliw – zapowiedział...

zobacz więcej

Jak przekazał, rząd zastanawiał się nad obniżką VAT do zera na artykuły żywnościowe. – KE ma inne zasady. Nie zgadza się na tego typu działania. Gdyby była zgoda po stronie KE, jest nasze zobowiązanie, zaproszenie na całe I półrocze przyszłego roku zerowej stawki VAT na artykuły żywnościowe. Ale takiej zgody póki co nie ma – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wyjaśnił, że w związku z tym zostanie wprowadzony „możliwy do zastosowania mechanizm o charakterze dodatku osłonowego, kompensacyjnego, który uwzględnia jak gdyby tę obniżkę podatku VAT, gdyby ona była do zera na artykuły żywnościowe”.

– Wprowadzamy go poprzez dopłaty dla osób według kryteriów dochodowych, które są ściśle określone – wskazał premier. Wyjaśnił, że ten specjalny dodatek „będzie o wartości od 400 do nawet ponad 1000 zł w zależności od gospodarstwa domowego” – inny dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, a inny dla pięcio- czy sześcioosobowego.

Dodatek ma być wypłacany w dwóch ratach w 2022 r.

Jak powiedział Morawiecki, z tego dodatku skorzysta ponad 5 mln gospodarstw domowych. – Znaczna część gospodarstw domowych będzie mogła przynajmniej częściowo zamortyzować koszty inflacji, którą zaimportowaliśmy niestety z jednej strony przez wysokie ceny gazu z Rosji, z drugiej strony przez wysokie ceny energii i politykę klimatyczną UE – stwierdził.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej