RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nocna akcja pod Czeremchą. Migranci zniszczyli zaporę z drutu kolczastego

Grupa ponad 200 agresywnych migrantów forsowała granicę Polski nieopodal miejscowości Czeremcha na Podlasiu – przekazała Straż Graniczna. Na zdjęciach udostępnionych przez funkcjonariuszy widać zniszczoną zaporę z drutu kolczastego na granicy.

Próby nielegalnego przekraczania granicy z Białorusią. Nowe dane SG

Ostatniej doby zanotowano 375 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała Straż Graniczna. 56 cudzoziemcom wydano...

zobacz więcej

Ponad 230 osobowa grupa migrantów zgromadzonych po białoruskiej stronie granicy z Polską w okolicach Czeremchy (pow. hajnowski) naparła na zaporę techniczną z drutu kolczastego. Cudzoziemcy zachowywali się agresywnie, rzucali kamieniami, konarami drzew w polskich funkcjonariuszy.

W ataku na polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej, migrantów wspierały służby białoruskie. Oślepiały naszych pograniczników światłami stroboskopowymi i laserami.

Atakujący rzucili na nasze zapory kłody drzew. – Zniszczyli ogrodzenie i 232-osobowa grupa wdarła się na kilkanaście metrów na teren Polski – informuje rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Polacy stawili zdecydowany opór. – Funkcjonariusze poinformowali ich o konieczności opuszczenia terytorium Polski i odprowadzili do linii granicy – dodaje.

– Pięciu migrantów trafiło do szpitala. Osoby te były wycieńczone, ale – zgodnie z informacją uzyskaną od lekarzy – ich stan zdrowia umożliwi im opuszczenie lecznicy – informuje. Dwie osoby z grupy, która wtargnęła na teren RP, zostały przewiezione do placówek Straży Granicznej i na razie tam przebywają. Są to ojciec z synem. – Czekają na kobietę, która jest w szpitalu – wyjaśnia por. Michalska.

– Nie wiemy, czy złożą wnioski o objęcie ich ochroną międzynarodową w Polsce – przyznaje rzecznik.

Migranci zatrzymani przez SOK i SG w pobliżu granicy z Niemcami

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej zatrzymali 13 cudzoziemców – obywateli Iraku i Iranu – którzy...

zobacz więcej

Ostatniej doby zanotowano 375 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej