RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

IMGW wyda alerty dla całej Polski. Zbliża się śnieżyca, nawet 20 cm śniegu

Pierwsze intenstwne opady tej jesieni (fot.  PAP/Grzegorz Momot)
Pierwsze intenstwne opady tej jesieni (fot. PAP/Grzegorz Momot)

W piątek niemal w całym kraju nastąpi załamanie pogody i ochłodzenie. IMGW w kilkunastu województwach prognozuje intensywne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. W związku z tym wydane mają zostać alerty pierwszego stopnia.

Pierwszy raz porządnie sypnie śniegiem. Synoptycy pokazali mapę opadów

W najbliższy weekend spodziewamy się pierwszych w tym sezonie intensywnych opadów śniegu i deszczu ze śniegiem – poinformował Instytut Meteorologii...

zobacz więcej

W piątek zapowiadane jest pogorszenie pogody. Od południa zacznie napływać chłodne powietrze, które przyniesie ze sobą opady mokrego śniegu i deszczu. Śnieg może padać także w weekend i na początku przyszłego tygodnia.

Z prognozy zagrożeń meteo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w kolejnych dniach dla kilkunastu województw (z wyjątkiem łódzkiego i podkarpackiego) wydane zostaną alerty pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu.

Alerty pierwszego stopnia oznaczają, że w ciągu doby w niektórych miejscach może spaść do 20 cm pokrywy śnieżnej.

Strefa opadów śniegu i deszczu ze śniegiem nasunie się od południa nad obszar województw opolskiego, śląskiego oraz małopolskiego. Do piątkowego wieczoru miejscami spaść może do 10 cm śniegu.

Opady te w nocy będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim, nad Ziemię Świętokrzyską, częściowo Lubelszczyznę, Mazowsze, woj. łódzkie po Podlasie. Miejscami będą one intensywne. Lokalnie spadnie do 10 cm śniegu.

W sobotę opady odsuną się nad północny wschód kraju. Miejscami spaść może tam do 8 cm śniegu. Zrobi się też chłodniej – temperatura minimalna wyniesie od -2 do 2 st., maksymalna – od 0 do 2 st. Jedynie w niedzielę na wschodzie kraju termometry pokażą do 6 st.

Intensywne opady deszczu ze śniegiem i śniegu możliwe są również w niedzielę i w nocy z niedzieli na poniedziałek, tym razem w zachodniej połowie kraju. Miejscami spaść może do 10-15 cm śniegu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej