RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Projekt ustawy antyprzemocowej 2.0. Ma chronić ofiary poza domem

Przygotowano ustawę antyprzemocową 2.0 (fot. SHhutterstockFamVeld)
Przygotowano ustawę antyprzemocową 2.0 (fot. SHhutterstockFamVeld)

Chcemy umożliwić pełną izolację sprawcy od ofiar przemocy domowej, w tym dzieci, aby zagwarantować bezpieczeństwo nie tylko w domu i mieszkaniu, lecz także poza nim – mówi wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski „Naszemu Dziennikowi”. Dodał, że ustawa antyprzemocowa 2.0 odpowiada również na wyzwania, jakie wiążą się z rozwojem technologicznym.

Ziobro: Projekt ustawy „antyprzemocowej” daje narzędzia do tego, by reagować natychmiast

Projekt ustawy „antyprzemocowej” daje narzędzia do tego, by reagować natychmiast; to sprawca przemocy natychmiast w momencie wydania decyzji przez...

zobacz więcej

„Po roku obowiązywania ustawy antyprzemocowej jako inicjator jej powstania mogę powiedzieć, ręcząc za swoje słowa, że ustawowe instrumenty w pełni się sprawdzają i spełniły pokładane w nich oczekiwania. Jednak nie ma co spoczywać na laurach, dlatego ciągle opracowujemy w Ministerstwie Sprawiedliwości nowe rozwiązania, ulepszamy dotychczasowe i staramy się, aby osoby pokrzywdzone przemocą domową były jak najlepiej, jak najskuteczniej chronione” – powiedział Romanowski.

Wiceminister dodał, że resort działa na rzecz udoskonalenia rozwiązań, stale monitorując funkcjonowanie ustawy antyprzemocowej.

„Na tej podstawie przygotowaliśmy projekt ustawy antyprzemocowej 2.0, która przyznaje służbom nowe uprawnienia chroniące osoby doznające przemocy domowej. Chcemy umożliwić pełną izolację sprawcy od ofiar przemocy domowej, w tym dzieci, aby zagwarantować bezpieczeństwo nie tylko w domu i mieszkaniu, lecz także poza nim” – powiedział.

Jak wyjaśnił, projekt zakłada trzy kluczowe elementy. „Pierwszym z nich będzie możliwość zastosowania zakazu zbliżania się sprawcy do ofiary, także gdy znajduje się na ulicy, zakupach czy na spacerze. Proponujemy również zakaz wstępu dla przemocowca do wszystkich miejsc, w których dziecko uczy się i rozwija swoje pasje” – podał.

Ustawa antyprzemocowa 2.0 odpowiada też na wyzwania, jakie wiążą się z rozwojem technologicznym. Jak mówił Romanowski, internet umożliwia oprawcom kontakt z ofiar z każdego miejsca, a izolacja fizyczna w tym przypadku nie wystarczy.

„W związku z tym projekt zakłada ochronę przed nękaniem w sieci przez nałożenie zakazu kontaktowania się sprawcy przemocy domowej z ofiarami za pośrednictwem internetowych komunikatorów, mediów społecznościowych czy telefonu” – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej