RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Johnson i Macron: Musimy powstrzymać przemytników migrantów

Za przerzut nielegalnych migrantów odpowiada zorganizowana przestępczość (fot. Andrew Aitchison / In pictures via Getty Images)
Za przerzut nielegalnych migrantów odpowiada zorganizowana przestępczość (fot. Andrew Aitchison / In pictures via Getty Images)

Brytyjski premier Boris Johnson i prezydent Francji Emmanuel Macron zgodzili się co do pilnej potrzeby powstrzymania gangów zajmujących się przerzucaniem ludzi przez kanał La Manche – przekazało w środę wieczorem biuro Johnsona.

Norwegia obawia się otwarcia nowego szlaku przemytu migrantów z Rosji

Na północy Norwegii przy granicy z Rosją zostanie otwarty w grudniu ośrodek dla uchodźców. Decyzja o uruchomieniu placówki ma związek z kryzysem...

zobacz więcej

Obaj politycy rozmawiali w związku z katastrofą, do której doszło w środę po południu w pobliżu Calais na północy Francji. Wskutek przewrócenia się przepełnionej łodzi zginęło 27 osób próbujących nielegalnie przedostać się do Wielkiej Brytanii.

„Zgodzili się co do pilnej potrzeby zwiększenia wspólnych wysiłków, aby zapobiec tym śmiertelnym przeprawom i zrobić wszystko, co możliwe, aby powstrzymać gangi odpowiedzialne za narażanie życia ludzi . Podkreślili znaczenie ścisłej współpracy z sąsiadami w Belgii i Holandii oraz z partnerami na całym kontynencie, jeśli mamy skutecznie rozwiązać ten problem, zanim ludzie dotrą do wybrzeży Francji” – napisano w komunikacie brytyjskiego rządu.

„Obaj przywódcy jasno wyrazili, że dzisiejsza tragiczna śmierć ludzi jest dobitnym przypomnieniem, że należy zachować wszystkie opcje, aby powstrzymać te śmiertelnie niebezpieczne przeprawy i rozbić model biznesowy stojących za nimi gangów przestępczych ” – dodano.

Brytyjski rząd od dawna zwraca uwagę, że za rekordowe liczby nielegalnych imigrantów próbujących przedostać się przez kanał La Manche odpowiadają zorganizowane grupy przestępcze. Wysyłają one ich w niebezpieczną przeprawę pontonami lub małymi łodziami.

Wiele razy też zarzucał Francji, że ta nie robi wystarczająco dużo, by powstrzymać imigrantów przed przeprawami. Od początku tego roku do Wielkiej Brytanii przedostało się w ten sposób już ponad 26 tys. osób – trzy razy więcej niż w całym 2020 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej