RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Parlament Europejski przyjął budżet UE na 2022 rok

Parlament Europejski przyjął budżet UE na 2022 rok (fot. PAP/EPA/J.WARNAND)
Parlament Europejski przyjął budżet UE na 2022 rok (fot. PAP/EPA/J.WARNAND)

Najnowsze

Popularne

Parlament Europejski uchwalił w środę budżet Unii Europejskiej na 2022 r. Więcej środków ma trafić na zdrowie, badania, działania na rzecz klimatu, MŚP i młodzież.

PE pozwał KE do TSUE. Skarga dotyczy niestosowania rozporządzenia ws. warunkowości

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli poinformował w piątek, że PE pozwał Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości Unii...

zobacz więcej

Budżet wynosi 169,5 mld euro w zobowiązaniach i 170,6 mld euro w płatnościach.

Parlament w toku negocjacji z Radą uzyskał 479,1 mln euro więcej ponad to, co Komisja zaproponowała w projekcie budżetu. Posłom do PE udało się zwiększyć finansowanie programów i polityk, które – jak podkreślali – przyczyniają się do ożywienia po pandemii koronawirusa.

190 mln euro więcej ma trafić na Instrument Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej, ze szczególnym naciskiem na zwalczanie pandemii. 100 mln euro więcej trafi na program badawczy „Horyzont Europa”, a 47,5 mln euro – na program działań na rzecz środowiska i klimatu LIFE.

Program Erasmus+ otrzyma 35 mln euro więcej, zdrowotny EU4Health – 51 mln euro, a program jednolitego rynku - 30 mln euro.

Parlament przyjął budżet stosunkiem głosów 550 do 77, przy 62 wstrzymujących się. Został on następnie podpisany przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej