RAPORT

Tusk kontra Tusk

Putin oskarża i atakuje Polskę: Przestańcie eskalować sytuację na granicy

W rozmowie telefonicznej z Charlesem Michelem Władimir Putin oskarżył Polskę o eskalacje napięcia (fot. Mikhail Metzel\TASS via Getty Images)
W rozmowie telefonicznej z Charlesem Michelem Władimir Putin oskarżył Polskę o eskalacje napięcia (fot. Mikhail Metzel\TASS via Getty Images)

W rozmowie telefonicznej z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, że UE powinna wpłynąć na Polskę, by zrezygnowała z kroków, które mogą prowadzić do eskalacji napięć na granicy polsko-białoruskiej – podały służby prasowe Kremla, cytowane przez agencje AFP, Reutera i EFE.

UE zmienia narrację ws. migrantów. Brudziński: Dotarły do nich głosy wyborców [WIDEO]

Podczas trwającej sesji Parlamentu Europejskiego Swiatłana Cichanouska zaapelowała, by Polska i Litwa nie ustępowały Łukaszence. Europoseł PiS...

zobacz więcej

Michel i Putin opowiedzieli się za „koniecznością szybkiego rozwiązania (kryzysu na granicy) w oparciu o normy międzynarodowego prawa humanitarnego” – głosi komunikat Kremla.

Według oświadczenia Putin zwrócił uwagę Michela „na stosowanie przez polskie służby wobec migrantów gazu łzawiącego, granatów hukowych i innych środków specjalnych”.

Putin miał zaapelować ponadto do szefa Rady Europejskiej, by „nie pozwalano na akty przemocy wobec migrantów”.

Rosyjski przywódca określił sankcje przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki, jakie rozważa UE, jako „przeciwskuteczne”.

Michel i Putin rozmawiali też wg Kremla m.in. o sytuacji we wschodniej Ukrainie. „Prezydent wyraził zaniepokojenie prowokacjami strony ukraińskiej, prowadzącymi do wzrostu napięć w Donbasie” – poinformował Kreml.

W poprzedniej rozmowie telefonicznej z Putinem, która odbyła się 8 września, Michel potępił wykorzystywanie przez Białoruś migrantów jako broni przeciwko państwom członkowskim UE.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej