RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Autorka „Harry’ego Pottera” skarży się, że otrzymuje groźby

Pisarka otrzymuje groźby (fot. Christopher Furlong/Getty Images)
Pisarka otrzymuje groźby (fot. Christopher Furlong/Getty Images)

Autorka cyklu powieści o Harrym Potterze J.K. Rowling poinformowała, że otrzymała lawinę wiadomości z groźbami śmierci. Pisarka zauważyła na Twitterze, że adres jej rodzinnego domu w Edynburgu został w ostatni piątek upubliczniony w serwisie przez trzech aktywistów LGBT. Zamieścili oni w serwisie społecznościowym zdjęcia, na których ten był dobrze widoczny.

Specjalny show na 20 rocznicę „Harry’ego Pottera”. Bez autorki – trafiła na czarną listę LGBT

Z okazji 20 rocznicy światowej premiery pierwszego z filmów o Harrym Potterze – „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” – HBO szykuje specjalny...

zobacz więcej

Pisarka oświadczyła, że po swojej wypowiedzi na temat różnic pomiędzy płciami stanęła w obliczu „kampanii zastraszania”, prześladowania i nękania. Zadeklarowała jednak, że nie da się uciszyć. Poinformowała, że otrzymała teraz „tak wiele gróźb śmierci, że mogłaby nimi pokryć cały dom”, a jej rodzina „została wprowadzona przez transpłciowych aktywistów w stan strachu i niepokoju”.

Z okazji 20. rocznicy premiery pierwszego z filmów o Harrym Potterze „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” HBO szykuje specjalny program z udziałem bohaterów filmu. Organizator poinformował jednak, że sama autorka bestsellerowej serii nie została zaproszona. Decyzja wynika z zarzutów o domniemaną transfobię, jakie stawia jej środowisko LGBT.

Spór J.K.Rowling z tym środowiskiem rozpoczął się około dwóch lat temu temu, kiedy pisarka sprzeciwiła się użyciu frazy „osoby, które miesiączkują”, użytej w zacytowanym przez nią artykule. Napisała, że jej zdaniem zabrakło określenia płci, ponieważ „te osoby to kobiety”.

Czytaj także: Serwis edukacyjny przeprosił J.K. Rowling za porównanie jej do Picassa i Wagnera

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej