RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szef ABW odniósł się do artykułu Onetu. „Nieprawdziwe i nierzetelne informacje”

Szef ABW odniósł się do artykułu Onetu (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk)
Szef ABW odniósł się do artykułu Onetu (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk)

W dniu 24 listopada 2021 r. na portalu onet.pl w artykule redaktora Mateusza Baczyńskiego pt. „Księgowa od terroryzmu. Zadziwiająca kariera Elizy Wójcik” zamieszczone zostały „nieprawdziwe i nierzetelne informacje” – napisał w komunikacie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk Krzysztof Wacławek. Zdaniem dziennikarza bohaterka artykułu kieruje Departamentem VII Zwalczania Terroryzmu i Zagrożeń Strategicznych.

Ewa Siedlecka skazana. „Nie wykazała rzetelności” [WIDEO]

Dziennikarka „Polityki” Ewa Siedlecka została skazana przez sąd za zniesławienie poprzez przypisywanie dwóm sędziom m.in. prowadzenia działalności...

zobacz więcej

„Pisząc na temat Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, redaktor Mateusz Baczyński nie dochował rzetelności dziennikarskiej, nie zweryfikował nawet ogólnodostępnych danych dotyczących struktury Agencji. Niezgodna z prawdą jest informacja, że dyrektor Eliza Wójcik kieruje lub kiedykolwiek kierowała Departamentem VII Zwalczania Terroryzmu i Zagrożeń Strategicznych” – podkreślił szef ABW.

Jak dodał, taki departament nie istnieje od 2018 r. „Informacja ta jest ogólnodostępna m.in. na stronie bip.abw.gov.pl. Zwalczaniem terroryzmu zajmuje się wyspecjalizowana jednostka ABW - Centrum Antyterrorystyczne” – zaznaczył.

Szef ABW dodał, że Eliza Wójcik nigdy podczas służby w ABW nie zajmowała się kwestiami związanymi z obszarem terroryzmu.

„Ocena kompetencji podwładnych pozostaje w wyłącznej gestii szefa ABW. Zarówno obecny szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - płk Krzysztof Wacławek, jak i poprzedni - prof. Piotr Pogonowski bardzo wysoko oceniali i oceniają kwalifikacje oraz profesjonalizm dyrektor Elizy Wójcik. Posiada ona wszelkie kompetencje i doświadczenie, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne - niezbędne do pełnienia funkcji kierowniczych w ABW” – napisano w komunikacie.

Zawiera on również stwierdzenie, że publikacja portalu onet.pl „narusza dobre imię ABW, osób odpowiedzialnych za zwalczanie poważnych zagrożeń dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej”.

Czytaj także: Pracownik Onetu o polskich żołnierzach. „Ludzie w mundurach”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej