RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Umowa koalicyjna SPD, Zielonych i FDP została zawarta

Zawarto umowę koalicyjną (fot. PAP/ EPA/CLEMENS BILAN)
Zawarto umowę koalicyjną (fot. PAP/ EPA/CLEMENS BILAN)

Partie - socjaldemokratyczna SPD, Zieloni i liberalna FDP - doszły do porozumienia w sprawie utworzenia nowego rządu Niemiec. Umowa koalicyjna została zawarta. Liczy 177 stron. Podczas konferencji prasowej przywódców partii jako pierwszy zabrał głos przyszły kanclerz Niemiec Olaf Scholz z SPD.

Od dziś radykalna zmiana przepisów w Niemczech. Chodzi o szczepienia i miejsca pracy

Od dziś w Niemczech zmieniają się przepisy dotyczące osób niezaszczepionych. Do miejsca pracy dostęp będą miały tylko osoby zaszczepione,...

zobacz więcej

Olaf Scholz nie rozpoczął jednak swojego wystąpienia od kwestii umowy koalicyjnej, lecz od tematu pandemii koronawirusa, obecnie najbardziej palącej kwestii w Niemczech. Oświadczył, że nowy rząd chce powołać stały sztab kryzysowy i grupę ekspertów w Kancelarii Premiera.

Scholz podkreślił też, że należy przyspieszyć kampanię szczepień, w tym szczepień przypominających.

Konsultacje między socjaldemokratami, Zielonymi i liberałami na temat utworzenia rządu rozpoczęły się 21 października. Przez ponad miesiąc prawie 300 polityków-ekspertów negocjowało kwestie umowy w najdrobniejszych szczegółach.

W tygodniu rozpoczynającym się 6 grudnia obecny wicekanclerz Olaf Scholz (SPD) ma zostać wybrany na szefa rządu federalnego.

Czytaj także: Potężna krytyka Angeli Merkel. Popełniła kolejny historyczny błąd

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej