RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

12 tys. zł na pierwsze dziecko. Studiujący rodzice zwolnieni z egzaminów

Wsparcie finansowe dla rodzin (fot. Shutterstock/Flamingo Images)
Wsparcie finansowe dla rodzin (fot. Shutterstock/Flamingo Images)

Od 1 stycznia 2022 roku władze Serbii będą przyznawać równowartość 12 tys. złotych na pierwsze dziecko, a zostający rodzicami studenci zwalniani będą z konieczności przystępowania do egzaminów – poinformował prezydent Aleksandar Vuczić.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Minister Maląg: To kolejne wsparcie dla rodzin

– To kolejne wsparcie dla rodzin. Co do zasady, kolejne 500 złotych, tym razem na drugie i kolejne dziecko w przedziale między 12. a 36. miesiącem...

zobacz więcej

– Na każde pierwsze dziecko przeznaczymy 300 tys. dinarów (12 tys. złotych – red.), w miejsce obecnie obowiązujących 100 tys. Chcemy zachęcić matki i rodziny do posiadania dzieci – poinformował prezydent Serbii. Aleksandar Vuczić dodał, że kwota przyznana z budżetu państwa będzie uzupełniona dofinansowaniem z budżetów miast, co doprowadzi do tego, że rodzice na pierwsze dziecko otrzymają sumę zbliżoną do 470 tys. dinarów (19 tys. złotych).

– Powoli znikamy jako naród, jest nas coraz mniej. Wskaźnik przyrostu naturalnego w kraju wynosi obecnie 1,5, by doprowadzić do odnawiania się populacji musimy go podnieść co najmniej do poziomu 2,15 – zaznaczył Vuczić.

– Matki decydują się na dziecko, mając średnio 30 lat, dlatego zdecydowaliśmy się na zachęty skierowane do studentów – kobiet i mężczyzn. W przypadku zajścia w ciążę przez studentkę, zarówno ona, jak i ojciec dziecka będą zwolnieni z konieczności podejścia do egzaminów. Będą jedynie zobowiązani do zdania egzaminów do 26. roku życia lub 28. w przypadku studentów medycyny – poinformował prezydent.

Aleksandar Vuczić zaznaczył, że w ciągu kolejnych 15 dni rząd podejmie decyzje dotyczące środków przeznaczanych na drugie i trzecie dziecko.

Zobacz także: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Minister Maląg: To kolejne wsparcie dla rodzin


Według danych opublikowanych przez serbski urząd statystyczny na przestrzeni ostatnich 10 lat populacja kraju zmniejszyła się o 300 tys. osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej