RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Prezes Orange skazany za sprzeniewierzenie funduszy publicznych

Stephane Richard, dyrektor największej we Francji firmy telekomunikacyjnej (fot. Aurelien Morissard/IP3/Getty Images)
Stephane Richard, dyrektor największej we Francji firmy telekomunikacyjnej (fot. Aurelien Morissard/IP3/Getty Images)

Stephane Richard, dyrektor największej we Francji firmy telekomunikacyjnej Orange, decyzją sądu apelacyjnego w Paryżu został skazany na rok więzienia w zawieszeniu za nadużycia związane z wydatkowaniem środków publicznych – podała w środę Agencja Reutera.

Sędzia skazany, bo przez lata odmawiał partnerce seksu

Portugalski Sąd Konstytucyjny podtrzymał wyrok dla sędziego Miguela Vasconcelosa, którego skazano na cztery lata więzienia w zawieszeniu z powodu...

zobacz więcej

Richard został uznany za winnego pomagania i podżegania do niewłaściwego wykorzystania funduszy publicznych i pomocy zmarłemu Bernardowi Tapie w oszukaniu rządu na około 403 mln euro w 2008 roku. Sędzia Sophie Clement uchyliła werdykt uniewinniający wydany w 2019 r. przez sąd niższej instancji i nałożyła na Richarda dodatkową karę grzywny w wysokości 50 tys. euro – podał portal Bloomberg.

Wyrok dotyczy sprawy, którą zapoczątkowała sprzedaż udziałów w firmie Adidas AG przez Bernarda Tapie w 1993 roku. Przedsiębiorca uznał, że należący do państwa bank zaangażowany w transakcję oszukał go, co zrodziło spór i w efekcie doprowadziło do poddania w 2007 roku sprawy pod arbitraż. W następnym roku sąd przyznał przedsiębiorcy wielomilionowe odszkodowanie.

Ogłoszona w środę decyzja miała zostać odczytana w październiku, jednak wydanie wyroku przełożono ze względu na śmierć zmagającego się od lat z rakiem Bernarda Tapie.

Orange odmówiło komentarza w sprawie. Stephane Richard ogłosił, że zamierza odwołać się od decyzji, a swoją przyszłość w Orange powierza zarządowi firmy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej