RAPORT

Wojna na Ukrainie

Norwegia obawia się otwarcia nowego szlaku przemytu migrantów z Rosji

Nowym szlakiem migracyjnym może być rosyjsko–norweska granica (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
Nowym szlakiem migracyjnym może być rosyjsko–norweska granica (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

Na północy Norwegii przy granicy z Rosją zostanie otwarty w grudniu ośrodek dla uchodźców. Decyzja o uruchomieniu placówki ma związek z kryzysem migracyjnym na Białorusi i obawami o nielegalne przekraczanie przez migrantów granicy norwesko–rosyjskiej – pisze norweska gazeta „Aftenposten”.

Morawiecki na Łotwie: Państwa bałtyckie postawiły stanowczy opór białoruskiemu reżimowi

Stanowczy opór Polski i krajów bałtyckich doprowadził do wyhamowania działań białoruskiego reżimu; chcemy kontynuować tę naszą solidarność na...

zobacz więcej

Według cytowanego przez dziennik dyrektora norweskiego Urzędu ds. imigracji (UDI) Frode Forfanga „gdy wiele innych dróg prowadzących do Europy stanie się trudniejszymi, migranci i przemytnicy będą szukać nowych możliwości”. Nowym szlakiem może być rosyjsko-norweska granica, którą w 2015 r. przekroczyło 5,5 tys. osób ubiegających się o azyl z Syrii, Iraku, Afganistanu oraz krajów afrykańskich.

„Jednocześnie jesteśmy całkowicie zdani na kontrolę graniczną po stronie rosyjskiej, ale to może ulec zmianie, dlatego musimy być w gotowości” – podkreślił Forfang.

Według dyrektora UDI po wydarzeniach z 2015 r. w północnej Norwegii przeprowadzono ćwiczenia z udziałem policji oraz przedstawicieli instytucji publicznych, a 1 grudnia w przygranicznej gminie Sor–Varanger otwarty zostanie ośrodek dla uchodźców na 150 osób. Jak dodał, w razie potrzeby obiekt może zostać przekształcony w ośrodek przejściowy.

W 2015 r. wielu migrantów przekroczyło granicę rosyjsko-norweską przez przejście graniczne w Storskog, wykorzystując do tego rowery, gdyż punkt ten był zamknięty dla ruchu pieszego. Policja zmuszona była zebrać 3,5 tys. porzuconych jednośladów.

W 2016 r. na tym przejściu norweskie władze zbudowały 200-metrowy płot z drutu o wysokości 3,5 metra.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej