RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Pierwszy raz porządnie sypnie śniegiem. Synoptycy pokazali mapę opadów

Kiedy zmienić opony na zimowe? To już najwyższa pora (fot. Omar Marques/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Kiedy zmienić opony na zimowe? To już najwyższa pora (fot. Omar Marques/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

W najbliższy weekend spodziewamy się pierwszych w tym sezonie intensywnych opadów śniegu i deszczu ze śniegiem – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. To ostatni dzwonek na zmianę opon w samochodach na zimowe. Tym bardziej, że w niektórych miejscach temperatura może spaść poniżej zera.

Prognoza pogody na najbliższe miesiące. Kiedy spadnie śnieg i jak obficie?

Zima ma się pojawić w Polsce w ostatnim tygodniu listopada. Wtedy to – w całym kraju poza województwami północnymi – można się spodziewać opadów...

zobacz więcej

„W najbliższy weekend spodziewamy się pierwszych w tym sezonie intensywnych opadów śniegu oraz deszczu ze śniegiem, zrobi się też chłodniej. Uwaga, warunki na drogach mogą być trudne, będzie ślisko” – czytamy w komunikacie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poświęconym warunkom meteorologicznym w ten weekend.

Prognoza pogody na weekend


Jak poinformowano, już w piątek około południa strefa opadów śniegu i deszczu ze śniegiem nasunie się od południa nad obszar województw opolskiego, śląskiego oraz małopolskiego. Do piątkowego wieczoru miejscami spaść może do 10 cm śniegu.

„Opady te w nocy będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim, nad Ziemię Świętokrzyską, częściowo Lubelszczyznę, Mazowsze oraz woj. łódzkie po Podlasie” – wymienia IMGW. Jak podkreśla, miejscami będą one intensywne. Lokalnie spadnie do 10 cm śniegu.

Źródło: IMGW-PIB

W sobotę opady odsuną się nad północny wschód kraju. Miejscami spaść może tam do 8 cm śniegu.

Synoptycy ostrzegają przed mrozem i oblodzeniem dróg


Zrobi się też chłodniej: temperatura minimalna wyniesie od -2 do 2 st., maksymalna – od 0 do 2 st. Jedynie w niedzielę na wschodzie kraju termometry pokażą nawet 6 kresek powyżej zera. Jak podkreśla IMGW, opady śniegu i deszczu ze śniegiem będą znacząco utrudniać warunki na drogach. Od piątkowego popołudnia zalegać może pokrywa śnieżna lub błoto pośniegowe, a w sobotni poranek topniejący miejscami śnieg może zamarzać, przez co śliskie będą jezdnie i chodniki.

Intensywne opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu możliwe są również w niedzielę oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek, tym razem w zachodniej połowie kraju. Miejscami spaść może do 10-15 cm śniegu.

Zobacz także: „Wyż syberyjski pokaże swoją siłę”. Prognoza długoterminowa: listopad 2021 – luty 2022

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej