RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przyjąć imigrantów czy nie? Na wykresie odnotowali skalę „antypisizmu” wyborców PO

Analiza wyników sondażu zleconego przez „Gazetę Wyborczą” (fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images; TT/NowyObywatel)
Analiza wyników sondażu zleconego przez „Gazetę Wyborczą” (fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images; TT/NowyObywatel)

Najnowsze badanie opinii publicznej zlecone przez „Gazetę Wyborczą” nie pozostawia wątpliwości: większość Polaków wspiera rząd zarówno w kwestii działań na granicy polsko-białoruskiej, jak i budowy nowej zapory. Dziennik zapytał Polaków także o to, czy są za przyjęciem imigrantów do Polski. Z sondażu wynika, że bardziej zbliżone do rządu stanowisko mają nawet wyborcy Lewicy niż elektorat PO. „Odpowiedzią jest pewnie głównie antypisizm PO” – zauważa pismo „Nowy Obywatel” w komentarzu do badania.

Ochojska o ataku imigrantów: Mogli stracić nerwy, a kamieni było niewiele

Nie wiemy, kim były te osoby, które rzucały kamienie. Ale nawet jeśli to byli uchodźcy, to od czasu Usnarza ci ludzie mogli po prostu stracić nerwy...

zobacz więcej

Pracownia Kantar pytała respondentów m.in. o ocenię działania rządu na wschodniej granicy czy pomysłu budowy muru. Więcej o opublikowanym w środę sondażu „GW” przeczytasz na portalu w tym artykule.

„Otworzyć” granicę? Na czele KO i Porozumienie


Ankietowanym zadano także pytanie: „Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem: trzeba przyjąć uchodźców przebywających na granicy polsko-białoruskiej i zapewnić im możliwość pobytu w Polsce?”. „Za” przyjęciem imigrantów opowiedziało się 26 proc. Polaków, a na „nie” jest 69 proc. badanych.

„Wyborcza” przeprowadziła analizę tego, jak odpowiadali wyborcy poszczególnych partii. Na jej wyniki zwracają uwagę internauci. Pismo „Nowy Obywatel” zauważa, że mniej radykalny pogląd od wyborców Koalicji Obywatelskiej (57 proc. „za”, 40 proc. „przeciw”) ma w tej sprawie nawet elektorat Lewicy (49 proc. „za”, 49 proc. „przeciw”).

„Odpowiedzią jest pewnie głównie antypisizm PO (PiS nie chce przyjąć, to my tak), ale dość ciekawe” – czytamy w komentarzu.

Zobacz także: Obrzydliwa sugestia „GW”. Lasy Państwowe: Zapisze się w historii hańby dziennikarstwa

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej