RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ksiądz z Częstochowy dał oszustom 600 tys. zł. Został oszukany metodą „na policjanta”

600 tys. zł przelał przestępcom ksiądz z jednej z parafii w Częstochowie (fot. Shutterstock)
600 tys. zł przelał przestępcom ksiądz z jednej z parafii w Częstochowie (fot. Shutterstock)

600 tys. zł przelał przestępcom ksiądz z jednej z parafii w Częstochowie, oszukany metodą „na policjanta”. Uwierzył, że zdeponowane w banku pieniądze są zagrożone atakiem hakerskim i jedyną szansą na ich uratowanie i wykrycie sprawców jest przekazanie ich policji.

Zbrodnia w Tychach. Zwłoki młodej kobiety owinięte w folię

W jednym z mieszkań w Tychach służby odnalazły zwłoki młodej kobiety. O zbrodni miał przez numer alarmowy poinformować sam sprawca. Jak podaje...

zobacz więcej

Rzeczniczka częstochowskiej komendy podkomisarz Sabina Chyra-Giereś powiedziała, że 48–letni mieszkaniec Częstochowy zgłosił oszustwo 17 listopada. Przy składaniu zawiadomienia wartość strat oszacował na kilkaset tysięcy złotych. Według nieoficjalnych informacji pokrzywdzonym jest proboszcz jednej z częstochowskich parafii.

– Oszust zadzwonił na telefon stacjonarny 48–latka, podając się za policjanta z Warszawy. Fikcyjny policjant pod pretekstem ujawnienia prób włamań na konto 48–latka i namierzenia hakerów wyłudził od rozmówcy dane, w tym numer IMEI telefonu. Mężczyzna wykonywał później wszystkie polecenia wydawane przez fałszywego policjanta – powiedziała rzeczniczka.

Aby się uwiarygodnić, oszust zaproponował rozmówcy, by wybrał na klawiaturze numer alarmowy i potwierdził jego tożsamość. Ksiądz, nie rozłączając połączenia, wybrał nr 997, wtedy po drugiej stronie odezwał się wspólnik oszusta, udający oficera dyżurnego, i potwierdził, że to policyjna akcja; po chwili „przełączył” rozmowę na pierwszego policjanta.

Po wykonaniu zleconych przez oszusta transakcji bankowych na duże sumy pieniędzy fałszywy policjant rozłączył się, wtedy dopiero zgłaszający uświadomił sobie, że został oszukany – powiedziała podkom. Chyra–Giereś.

Zmanipulowany przez przestępców ksiądz wykonał kilka przelewów. Jak wynika z ustaleń postępowania, za namową oszusta zadzwonił również do banku, by zwiększyć limit dziennych transakcji. Śledztwo w tej sprawie prowadzi częstochowska prokuratura.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej