RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Obrzydliwa sugestia „GW”. Lasy Państwowe: Zapisze się w historii hańby dziennikarstwa

„Nasz mundur to świętość” (fot. Getty Images)
„Nasz mundur to świętość” (fot. Getty Images)

„Gazeta Wyborcza” twierdzi, że „prawdziwym powodem” mobilizacji Straży Leśnej przy granicy polsko-białoruskiej może być „uprzątnięcie” z lasów ciał zmarłych migrantów. „Mamy honor i dumę, a nasz mundur to świętość. Nie ubrudzi go »GW«, która tą publikacją zapisze się w historii hańby dziennikarstwa” – komentują Lasy Państwowe i zapowiadają, że pozwą gazetę i autorkę tekstu do sądu.

Atak migrantów. Straż Graniczna pokazuje nowe nagranie

Grupa ponad 100 agresywnych cudzoziemców próbowała siłowo sforsować polską granicę. W polskich funkcjonariuszy rzucano kamieniami. Wszystko...

zobacz więcej

„Ciała zmarłych z wycieńczenia i wyziębienia kobiet, mężczyzn i dzieci ktoś bliski władzy musi odnaleźć i po cichu, bez świadków, »uprzątnąć«. I to może być prawdziwy powód mobilizacji Straży Leśnej przy granicy polsko-białoruskiej” – napisała Danuta Kuroń.

Do publikacji „Gazety Wyborczej” odniosły się na Twitterze Lasy Państwowe. Podkreślono, że „zawsze polscy leśnicy bronili Ojczyzny, poświęcali dla niej życie”. „Od zawsze stoją na straży polskiej natury. Mamy honor i dumę, a nasz mundur to świętość. Nie ubrudzi go „GW”, która tą publikacją zapisze się w historii hańby dziennikarstwa” – wskazano.

Rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski w rozmowie z portalem tvp.info przekazał, że przygotowywany jest już pozew do sądu przeciwko gazecie i autorce publikacji.

Kilka dni temu LP informowały, że mobilizują dodatkowe siły Straży Leśnej, by wesprzeć działania służb na granicy z Białorusią.

– Leśnicy i funkcjonariusze Straży Leśnej z regionów przygranicznych pomagają polskim służbom od początku kryzysu migracyjnego. Doskonale znają teren, zwłaszcza trudno dostępne leśne ostępy. Niestety, sytuacja się zaostrzyła, dlatego podjąłem decyzję o mobilizacji Straży Leśnej w całej Polsce i skierowaniu części funkcjonariuszy na granicę z Białorusią, by pomóc bronić nasz kraj – powiedział p.o. dyrektora generalnego LP Józef Kubica.

SG: ostatniej doby 267 prób nielegalnego przekroczenia granicy

Ostatniej doby zanotowano 267 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała Straż Graniczna. 44 cudzoziemcom wydano...

zobacz więcej

Dodano, że decyzja o mobilizacji Staży Leśnej zapadła po konsultacji z wiceministrem klimatu i środowiska Edwardem Siarką, pełnomocnikiem rządu ds. leśnictwa i łowiectwa. – Obrona polskich granic to nasz obowiązek. Czas próby dla każdego z nas. Ojczyzna zawsze mogła liczyć na leśników. Dzisiaj też jej nie zawiedziemy – podkreślił wiceminister Edward Siarka.

Lasy wyjaśniły, że część funkcjonariuszy Straży Leśnej z nadleśnictw w całej Polsce zostanie skierowana do jednostek nadgranicznych. W porozumieniu z dowództwem Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Policji będą wspomagać polskie służby mundurowe w kontrolowaniu granicy. „Strażnicy leśni dysponują odpowiednim doświadczeniem, sprzętem obronnym i pojazdami” – zaznaczono.

LP dodały, że Kubica podjął także decyzję o przekazaniu wojsku drewna, które będzie wykorzystane do budowy infrastruktury polowej, m.in. platform obserwacyjnych, a także jako opał w polowych obozach, gdzie zgromadzone są nasze siły obronne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej