RAPORT

Tusk kontra Tusk

Norweska poczta ujawnia: Mikołaj jest gejem. Nowa świąteczna reklama

Święty Mikołaj gejem? (fot. YT/Posten)
Święty Mikołaj gejem? (fot. YT/Posten)

Norweska poczta wystartowała ze świąteczną kampanią reklamową. Jej główną osią jest kilkuminutowy spot przedstawiający świętego Mikołaja. Nie pojawiają się w nim jednak bożonarodzeniowe motywy, elfy ani motywy Laponii. Reklamę zatytułowano „Kiedy Harry spotkał świętego Mikołaja”; opowiada ona historię miłosną dwóch mężczyzn.

Sieciówka przeprosiła mężczyzn. W reklamie użyto niefortunnego sloganu

Popularna sieciówka opublikowała w mediach społecznościowych przeprosiny za to, że do promocji swojej aplikacji zakupowej użyła niefortunnego...

zobacz więcej

Kampania ma związek z przypadającą w przyszły roku 50. rocznicą zniesienia w Norwegii prawa zakazującego związków osób tej samej płci. Norweska poczta (Posten) postanowiła stworzyć alternatywną wersję świątecznego symbolu i stworzyła historię o Mikołaju geju.

Reklama opowiada w zasadzie o mężczyźnie o imieniu Harry, który przypadkowo napotyka Mikołaja w swoim domu w Wigilię Bożego Narodzenia. Zanim zdążą się odezwać, Mikołaj szybko znika w kominie.

W kolejnych latach mężczyźni spotykają się tylko w święta, ostatecznie Mikołaj „organizuje pomoc” elfów w dostarczaniu prezentów i spędza święta z Harrym. Mężczyźni wyznają sobie miłość.

To nie pierwsza świąteczna reklama norweskiej poczty wzbudzająca kontrowersje. W 2019 r. opublikowała reklamę o historii Bożego Narodzenia, w której sugerowano, że ojciec Jezusa Chrystusa był wędrownym listonoszem.

Zobacz także: Play nagrodził Kurdej-Szatan. W nowej reklamie występuje podwójnie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej