RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Straż Ochrony Kolei ma 21 nowych psów służbowych [WIDEO]

21 nowych psów służbowych będzie wspierało funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei w codziennej służbie. Czworonogi kilka dni temu ukończyły wraz z ich przewodnikami specjalistyczne szkolenie. Na czym polega ich praca?

Tak Straż Ochrony Kolei zabezpiecza granicę z Białorusią. Nagrania spod Kuźnicy

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w związku z presją migracyjną na granicy polsko-białoruskiej wspierają Straż Graniczną w walce z nielegalną...

zobacz więcej

Służba przekazała, że 19 listopada w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu zakończyło się szkolenie 21 nowo zakupionych psów służbowych.

Teraz wyszkolone owczarki niemieckie i belgijskie trafią do jednostek SOK na terenie całego kraju. „Posiadają wysokie predyspozycje kwalifikujące je do służby w SOK, takie jak inteligencja, posłuszeństwo, wysoka sprawność fizyczna, opanowanie i wysoka odporność na hałas” – opisuje Straż w komunikacie przesłanym portalowi tvp.info.

Podczas szkolenia psy nabyły umiejętności niezbędne do wykonywania zadań służbowych. „Ćwiczyły m.in. posłuszeństwo, pokonywanie przeszkód, obronę przewodnika czy zatrzymywanie niebezpiecznego przestępcy. Był to także czas, gdy przewodnicy i ich nowi towarzysze zdobywali wzajemne zaufanie, poznawali się i uczyli ze sobą współpracować. Czas spędzony wspólnie z przewodnikiem i zdobyte na szkoleniu umiejętności czworonożni funkcjonariusze wykorzystają w codziennej służbie” – podkreślono.

Przewodnikiem psa służbowego może zostać każdy funkcjonariusz, który posiada predyspozycje do pracy ze zwierzętami. Dobry przewodnik powinien przede wszystkim kochać psy. Do tej służby nie nadają się ludzie bez pasji do czworonogów, bez odpowiedniej dozy empatii dla zwierząt.

Usypiali ludzi w pociągach, upijali. Służby rozbiły gang złodziei

Służby rozbiły gang okradający podróżnych w pociągach. Śledztwo Straży Ochrony Kolei, CBŚP i Prokuratury Krajowej doprowadziło do zatrzymania...

zobacz więcej

Dodatkowo przewodnik musi legitymować się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną oraz cierpliwością przydatną podczas szkolenia psa.

„Podczas szkolenia wspólnie z psem służbowym adepci zgłębiają wiedzę i umiejętności tresury oraz układania psa, przechodzą ćwiczenia terenowe w parach ze swoimi czworonogami i poznają podstawy weterynarii” – podaje SOK.

Straż zaznacza, że czworonożni funkcjonariusze sprawdzają się szczególnie tam, gdzie zawodzą zmysły człowieka. „Na specyficznym obszarze działania jakim jest obszar kolejowy, znajduje się wiele miejsc, w których ich pomoc jest wręcz niezastąpiona. Doskonały węch, słuch, zwinność, szybkość oraz walory obronne psów służbowych pozwalają delegować je w miejsca szczególnie zagrożone kradzieżami infrastruktury, jak również do zabezpieczenia przemieszczających się uczestników imprez masowych” – podaje SOK.

Psy wspólnie z funkcjonariuszami SOK nadzorują szlaki kolejowe oraz przesyłki wagonowe, a także towarzyszą im w czasie patroli w pociągach i na dworcach. Pies funkcjonariusz potrafi zarówno zatrzymać i unieszkodliwić przestępców, jak i pełnić funkcje obronne. Pies jest zaliczany do środków przymusu bezpośredniego, a jego użycie może mieć miejsce tylko w przypadkach ściśle określonych w przepisach ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.

„Umiejętności zdobyte przez psa podczas kursu doskonalone są podczas cyklicznych, wewnętrznych szkoleń. Ponadto psy służbowe Straży Ochrony Kolei biorą udział w szkoleniach wspólnie ze zwierzętami z innych służb mundurowych, które pozwalają między innymi na wymianę doświadczeń oraz doskonalenie metod szkolenia. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei wraz z psami służbowymi wielokrotnie brali także udział w ogólnopolskich zawodach z udziałem innych służb mundurowych” – wskazuje Straż.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej