RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Koronawirus. Przedstawiciele tej grupy najczęściej umierają na COVID-19

Najnowsze

Popularne

Czwarta fala nie odpuszcza i pojawiają się kolejne zgony, nawet wśród osób zaszczepionych. Mimo to, choć szczepionka nie chroni w pełni, to w przypadku zakażenia pomaga 10-krotnie lepiej znieść chorobę. Czy zatem warto mieć szczepionkowe wątpliwości? – pyta TVP3 Olsztyn.

Raport o koronawirusie z 23 listopada 2021. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus w Polsce. We wtorek 23 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 936 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W szpitalu dziecięcym w Olsztynie coraz więcej pojawia się osób, które podjęły decyzję o pierwszym zaszczepieniu. Nie brakuje także chętnych na trzecią dawkę. Tylko w tym jednym szpitalu, od grudnia ubiegłego roku, podano już ponad 50 tys. dawek. Choć szczepionka stuprocentowej ochrony nie daje, to medycy mówią zgodnie: to nasza najskuteczniejsza broń w walce z COVID-19.

Według danych Ministerstwa Zdrowia od momentu szczepienia drugą dawką koronawirusem zaraziło się, po upływie 14 dni od przyjęcia pełnej dawki, niecałe pół procent osób w pełni zaszczepionych. To stanowi niecałe 5 proc. wszystkich zakażeń. Wśród osób, które przegrały walkę z COVID-19, tylko 3 proc. stanowili zaszczepieni, a samo szczepienie nie było przyczyną zgonu. Dlaczego zatem osoby zaszczepione umierają?

– Zgony, które się zdarzają, dotyczą najczęściej ludzi starszych, u których jest wiele chorób współistniejących. Często ich układ immunologiczny nie jest na tyle wydolny, aby wytworzyć pewną ilość przeciwciał gwarantujących bezpieczeństwo – mówi Janusz Dzisko, wojewódzki inspektor sanitarny.

Średnia wieku Polaków zaszczepionych i zarazem zakażonych kronawirusem, które zmarły, to 78 lat. W przypadku niezaszczepionych z powodu COVID-19 umierają najczęściej osoby mające nieco ponad 40 lat.

Na 100 tys. Polaków zmarłych seniorów jest trzy razy mniej niż tych, którzy byli w sile wieku, a szczepionki nie przyjęli. Drugą sprawą są powikłania, które w przypadku braku szczepienia mogą być różne.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Wirusolog doktor Magdalena Weidner-Glunde, nie ma wątpliwości: szczepionka aktywuje układ odpornościowy i przygotowuje nas na ewentualne zakażenie. Skuteczność antidotum na COVID-19, pomimo jego mutacji, nadal sięga powyżej 90 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej