RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wirtualna rzeczywistość pomogła zdecydować o operacji czaszki u dziecka

Chłopiec przeszedł operację korygującą kształt głowy (fot. Pexels)
Chłopiec przeszedł operację korygującą kształt głowy (fot. Pexels)

Rodzice chłopca, który przeszedł poważną operację czaszki, mogli podjąć świadomą decyzję o zabiegu; dzięki wirtualnej rzeczywistości zobaczyli wizualizację jego efektów. Takie wykorzystanie technologii może mieć duże znaczenie dla pacjentów – wskazuje BBC.

Historia życia i stan psychiczny zapisane w zębach mlecznych

Szerokość linii w szkliwie zębów mlecznych może pomóc w identyfikacji dzieci zagrożonych depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi w dorosłym...

zobacz więcej

Archie Michnowiec cierpi na synostozę strzałkową, schorzenie polegające na przedwczesnym zrastaniu się linii wzrostu w czaszce, co doprowadza do deformacji głowy. Choroba nie zagraża życiu, ale może powodować problemy z mową, podwyższone ciśnienie śródczaszkowe i obciążenie psychiczne.

Rodzice Archie'ego nie mogli zdecydować się czy zgodzić się na poddanie dziecka operacji, czy też pozwolić na naturalny rozwój głowy z fizycznymi i psychologicznymi konsekwencjami choroby. Żeby ułatwić im podjęcie decyzji, lekarz ze szpitala dziecięcego Great Ormond Street w Londynie udostępnił im wizualizację zabiegu.

Skan ze skomputeryzowanej tomografii


Rodzice mogli zobaczyć z każdej strony rekonstrukcję głowy chłopca, którą wygenerowano na podstawie skanu ze skomputeryzowanej tomografii, a następnie wizualizację głowy Archie'ego po zabiegu.

Algorytmy potrzebne do stworzenia obrazów oparto na danych z sześćdziesięciu operacji tego typu dokonanych w ciągu ostatnich siedmiu lat. Po kilku tygodniach rodzice Archie'ego wyrazili zgodę i chłopiec przeszedł operację korygującą kształt głowy. Dr Noor Ul Owase Jeelani, neurochirurg dziecięcy, ocenił, że rodzice mogli zobaczyć wyraźniej, co może „przynieść przyszłość”. – Teraz, gdy podpisali formularz zgody na operację, uważam, że nareszcie wyrazili w pełni świadomą zgodę – dodał.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Jeelani powiedział też, że ma nadzieję, iż „za 10 lub 20 lat” w większości podobnych sytuacji rodzice będą mieli dzięki takim wizualizacjom możliwość „skontrolowania” tego, jak wyglądać będzie operacja dziecka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej