RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Solidarność: Polski Ład realizuje wiele naszych istotnych postulatów

Postulaty „Solidarności” i Polski Ład pokrywają się m.in. w kwocie wolnej od podatku (fot. Pexels)
Postulaty „Solidarności” i Polski Ład pokrywają się m.in. w kwocie wolnej od podatku (fot. Pexels)

Najnowsze

Popularne

W Gdańsku na początku tygodnia doszło do ważnego spotkania – premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w siedzibie Komisji Krajowej z szefem NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą. Jednym z poruszanych tematów był Polski Ład.

Europejska płaca minimalna – fakty i mity

Pod koniec października Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej – lub...

zobacz więcej

Spotkanie z premierem, w którym uczestniczył również przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla, odbyło się z inicjatywy przewodniczącego Dudy.

– Omówiliśmy najważniejsze sprawy bieżące – powiedział po spotkaniu z premierem. – Przekazaliśmy wspólnie z Krzysztofem Doślą na ręce pana premiera wyrazy wsparcia dla polskich służb zabezpieczających granicę z Białorusią, deklarując bardziej konkretne wsparcie w ramach naszej własnej akcji „Solidarność z Mundurem” – dodał przewodniczący.

Plusy Polskiego Ładu


Spotkanie odbyło się za zamkniętymi drzwiami i dotyczyło licznych spraw bieżących, związanych zarówno z Polskim Ładem, jak i projektem obywatelskim Solidarności – „Emerytura za Staż”, który czeka na wyznaczenie przez marszałka Sejmu daty pierwszego czytania.

W kwestii Polskiego Ładu, o którym będzie w najbliższym czasie bardzo głośno, związkowcy jeszcze raz podkreślili, że szczególnie w zakresie zmian podatkowych rządowy program realizuje wiele istotnych postulatów Solidarności. Nie tylko tych dotyczących wolnej kwoty od podatku, ale też wyższych progów dochodowych i zwolnienie z podatku dochodowego znacznej części składek związkowych.

Warto przypomnieć, że w ramach Polskiego Ładu wprowadzona zostaje nowa ulga podatkowa, która może zachęcać do wstąpienia do związku zawodowego. W jaki sposób? Zmiana w ustawie o PIT wprowadza możliwość odliczenia składek związkowych od dochodu. Ulga ma wynosić nie więcej niż 300 zł. – Nareszcie oczekiwana przez związkowców od 30 lat zmiana ustawy o podatku dochodowym stała się faktem. Dzięki Solidarności będzie możliwość odliczenia składek związkowych od dochodu. To bardzo ważny krok w kierunku wzmocnienia dialogu społecznego i przede wszystkim bardzo ważna decyzja, jeśli chodzi o aspekt finansowy dla każdego pracownika – ocenił ten pomysł szef Solidarności.

Bądźmy solidarni z obrońcami granic!

Polska stała się przedmiotem bezprecedensowego ataku. Pierwszy raz po 1989 r. nasze granice są zagrożone – na oczach świata Łukaszenko, dyktator,...

zobacz więcej

Podczas spotkania omówiono również niedawne spotkanie w Pałacu Prezydenckim w sprawie realizacji porozumienia z oświatową Solidarnością z kwietnia 2019 r. W tej kwestii do ważnego spotkania między związkowcami a ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem miało dojść w drugiej części tygodnia.

Co z europejską płacą minimalną?


Przedstawiciele Solidarności rozmawiali z premierem także o projekcie unijnej dyrektywy o „adekwatnym wynagrodzeniu”, który jest nazywany również „europejską płacą minimalną”. Związek wyraził niezadowolenie z braku poparcia tego projektu ze strony polskiego rządu.

– Przekazałem panu premierowi nasze niezrozumienie dla takiej postawy, szczególnie jeśli chodzi o wzmacnianie dialogu w ramach rokowań zbiorowych. W Polsce już taką europejską płacę minimalną mamy. Wprowadzenie jej w innych krajach Unii znacznie poprawi konkurencyjność naszej gospodarki – przyznał Duda.

Warto przypomnieć, że głosowanie nad mandatem negocjacyjnym dotyczącym projektu dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych w Unii Europejskiej odbędzie się już w tym tygodniu w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego. Wcześniej Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych PE przyjęła poprawki do projektu, które przez NSZZ „Solidarność” zostały przyjęte z dużym zadowoleniem.

Solidarność aktualny projekt uznaje za dobrą podstawę do rozpoczęcia negocjacji z Komisją Europejską i Radą, gdyż w sposób zbilansowany i właściwy podchodzi do wyjściowego projektu przedstawionego przez Komisję Europejską.

– Dlatego też namawiamy wszystkich europarlamentarzystów, którym jest bliska idea europejskiego modelu społecznego oraz idea sprawiedliwości społecznej, do głosowania za przyjęciem mandatu negocjacyjnego wypracowanego w duchu kompromisu w Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego – zaznacza Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej