RAPORT

Wojna na Ukrainie

Lekarz sprzedawał fałszywe paszporty sanitarne. Ok. 20 osób trafiło do aresztu

Paszporty sanitarne (fot. Marco Cantile/LightRocket via Getty Images)
Paszporty sanitarne (fot. Marco Cantile/LightRocket via Getty Images)

Lekarz z francuskiego departamentu Dolina Marny jest podejrzany o sprzedaż ok. 220 fałszywych paszportów sanitarnych. Medyk, jego dwóch wspólników i ok. 20 nabywców zostało umieszczonych w areszcie – podał portal „France Bleu”, powołując się na źródła policyjne.

Francja. Ponad 200 tys. demonstrantów przeciw przepustkom sanitarnym

Demonstracje przeciw przepustkom sanitarnym zgromadziły w sobotę we Francji ponad 200 tys. osób. Tydzień temu, według danych policji, demonstrantów...

zobacz więcej

56-letni lekarz został we wtorek aresztowany w departamencie Sekwana-Saint-Denis w regionie Île-de-France. Jego gabinet znajduje się zaś w miejscowości Joinville-le-Pont na terenie departamentu Dolina Marny. Podejrzany jest on o sprzedanie ok. 220 paszportów sanitarnych po tysiąc euro za każdy egzemplarz.

Jego domniemani wspólnicy – 53-letnia kobieta i 49-letni mężczyzna – zostali zatrzymani w Dolinie Marny i w Bretanii. Jak podają źródła policyjne, aresztowano też ok. 20 osób podejrzanych o zakup fałszywych przepustek COVID-19.

W lipcu śledczy z Departamentu Bezpieczeństwa Terytorialnego z Doliny Marny zostali powiadomieni o istnieniu konta na aplikacji Snapchat, które oferowało fałszywe testy PCR i fałszywe przepustki zdrowotne. Dochodzenie „wykazało, że pacjenci nigdy nie przyszli do gabinetu”.

Policja przeszukała gabinet lekarski. Funkcjonariusze przejęli m.in. fikcyjne przepustki, testy PCR, gotówkę o wartości 600 tys. euro oraz „piętnaście kont bankowych na wiele tysięcy euro”. Śledczy podejrzewają też lekarza o oszustwo związane z ubezpieczeniem społecznym.

Zobacz także: Premier Francji miał pozytywny wynik testu na koronawirusa


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej