RAPORT

Tusk kontra Tusk

Szydło: Wobec ataku na granice mówienie o praworządności to polityczne zacietrzewienie

Beata Szydło wzięła udział w debacie nt. sytuacji na Białorusi (fot. arch.PAP/Łukasz Gągulski)
Beata Szydło wzięła udział w debacie nt. sytuacji na Białorusi (fot. arch.PAP/Łukasz Gągulski)

Trwa debata w Parlamencie Europejskim nt. konkluzji z posiedzenia Rady Europejskiej 21–22 października 2021 r. Jednym z głównych tematów wystąpień europosłów jest sytuacja na Białorusi. – Polska i kraje nadbałtyckie bronią dziś suwerenności całej Unii Europejskiej – powiedziała Beata Szydło.

Orban: Bruksela prowadzi błędną politykę, umacnia presję migracyjną

Nigdy UE nie była pod taką presją migracyjną jak teraz; migranci przybywają z trzech kierunków; Bruksela prowadzi błędną politykę – powiedział we...

zobacz więcej

Na początku swojego wystąpienia Szydło zwróciła uwagę na najważniejsze problemy, z którymi obecnie boryka się Unia.

– Dzisiaj Unia stoi przed trzema najważniejszymi zagadnieniami, z którymi musi się zmierzyć. To oczywiście COVID, wojna hybrydowa na wschodniej granicy UE i kryzys energetyczny – zagrożenie ubóstwem dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej, ale również przede wszystkim Europejczyków – mówiła Szydło podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim.

Szydło: W obliczu kryzysu na wschodzie mówienie o praworządności jest wyrazem politycznego zacietrzewienia


– W obliczu tak poważnych kryzysów mówienie o praworządności czy sprowadzenie wojny hybrydowej na wschodniej granicy Unii Europejskiej do kryzysu humanitarnego jest albo wyrazem niezrozumienia, albo też politycznego zacietrzewienia, które niektóre grupy tutaj od dawna prezentują – oceniła. Szydło dodała że „Polska i kraje bałtyckie bronią dzisiaj bezpieczeństwa i suwerenności Unii Europejskiej”.

– Trzeba podziękować tym wszystkim, którzy nas wspierają, ale przede wszystkim trzeba podziękować tym żołnierzom, funkcjonariuszom, którzy codziennie walczą o bezpieczeństwo Europy i Europejczyków – dodała. Na koniec była premier zaapelowała do europarlamentarzystów, aby dostrzegli, kto stoi za białoruskim dyktatorem.

– Łukaszenko wspierany przez Putina wypowiedział wojnę hybrydową Unii Europejskiej. Musicie mieć państwo tego świadomość i trzeba, żeby ta izba wreszcie w całości to zrozumiała – podkreśliła Szydło.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej