RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jerzy Wójcik zwolniony z „Gazety Wyborczej” po 28 latach pracy

Jerzy Wójcik pracował w „Gazecie Wyborczej” od 28 lat. (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)
Jerzy Wójcik pracował w „Gazecie Wyborczej” od 28 lat. (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)

Prezes zarządu Agory Bartosz Hojka ogłosił decyzję o rozwiązaniu umowy z dyrektorem wydawniczym „Gazety Wyborczej” Jerzym Wójcikiem – podał portal press.pl.

„Odczytujemy to jako groźbę”. Ostra wymiana ciosów w „Wyborczej”

Po tym, jak ogłoszono plan połączenia portali Gazeta.pl i Wyborcza.pl oraz segmentu prasowego dziennika, w spółce zaczęło wrzeć. Zarząd Agory jest...

zobacz więcej

Wg informacji portalu zarząd na zebranie, na którym przekazał informację o zwolnieniu Jerzego Wójcika zaprosił pracowników. Zebranie miało trwać kilka minut.

Pracownikom przekazano, że o zwolnieniu Wójcika został wcześniej poinformowany redaktor naczelny „GW” Adam Michnik. – Redakcja jest w szoku. Myśleliśmy, że to idzie w stronę szorstkiej przyjaźni, a nie bomby atomowej – powiedział anonimowy pracownik Agory cytowany przez press.pl.

Jerzy Wójcik uznawany był za ojca sukcesu subskrypcji wyborczej.pl.

Spór zaistniał 9 czerwca 2021 r., kiedy to zarząd Agory poinformował, że zamierza połączyć segment prasowy spółki (obejmujący głównie „Gazetę Wyborczą” i Wyborcza.pl) i pion Gazeta.pl w jeden obszar biznesowy. Równocześnie zapowiedziano zwolnienie Jerzego Wójcika i likwidację osobnego stanowiska wydawcy „Gazety Wyborczej”. Przeciwko planowanemu połączeniu i zwolnieniu Jerzego Wójcika zaprotestowali naczelni tytułu i część dziennikarzy. Eksperci przekonywali jednak, że konsolidacja to jedyna szansa dla spółki, aby walczyć z konkurencją.

W Agorze dochodziło ostatnio do wielu trudnych decyzji na przykład od 4 października treści „Gazety Wyborczej” publikowano wyłącznie na Wyborcza.pl, a nie w serwisie Gazeta.pl. Dotychczas artykuły dziennika prezentowano w obu portalach internetowych.

„Wyborcza” opublikowała żądania wobec zarządu Agory. Jest decyzja

„Żądamy resetu dotychczasowych decyzji podjętych bez jakichkolwiek rozmów z redakcją gazety, cofnięcia zwolnienia Jerzego Wójcika, odsunięcia od...

zobacz więcej

W ostatnim czasie „Wyborcza” przestała też ściśle współpracować z kinami „Helios”, a nazwę agencji fotograficznej „GW” zmieniono z „Agencja Gazeta”na „Agencja Wyborcza.pl”

Jerzy Wójcik w „Gazecie Wyborczej” pracował od 28 lat. Z początkiem 2011 roku został jednym z zastępców redaktora naczelnego zastąpił wówczas Piotra Pacewicza. Stanowisko wydawcy Wójcik objął jesienią 2016 roku. Odpowiadał m.in. za wyniki finansowe „GW” i realizację jej celów strategicznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej