RAPORT

Wojna na Ukrainie

Na plac w Watykanie przywieziono choinkę. Świerk z Dolomitów ma 113 lat

Na Plac Świętego Piotra w Watykanie przywieziono we wtorek ogromny świerk, który zostanie w najbliższych dniach udekorowany. Drzewo wysokości 28 metrów i o wadze 8 ton ma 113 lat i pochodzi z gminy Andalo w Trydencie na północy Włoch.

Żywa szopka w Greccio w tym roku online

We Greccio w 1223 roku św. Franciszek po raz pierwszy postanowił „odtworzyć” grotę narodzenia Jezusa w Betlejem. Wraz z okolicznymi mieszkańcami...

zobacz więcej

Czerwony świerk z Dolomitów został ustawiony przy pomocy dźwigu koło obelisku na placu przed bazyliką w Watykanie. Choinka zostanie udekorowana drewnianymi bombkami oraz energooszczędnymi lampkami, które zostaną zapalone uroczyście o zmierzchu 10 grudnia.

Żłóbek bożonarodzeniowy w Watykanie


Odbędzie się też wtedy ceremonia inauguracji budowanego obok świerku żłóbka. Figury będą w tym roku pochodzić z Peru. Nigdy wcześniej nie przywieziono ich do Watykanu z tak daleka.

W żłóbku będzie 30 figur wykonanych między innymi z ceramiki i drewna przez artystów z wioski Chopcca w peruwiańskich Andach, w departamencie Huancavelica. Będzie on przypominać o 200-leciu niepodległości Peru i nawiąże do życia ludów Andów. Postaciom Świętej Rodziny i Trzech Króli towarzyszyć będą figurki zwierząt występujących w tym rejonie świata, takich jak lamy, alpaki, wikunie andyjskie i kondory. Zwyczaj ustawiania choinki i szopki na placu Świętego Piotra wprowadził św. Jan Paweł II w 1982 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej