RAPORT

Wojna na Ukrainie

Eksperci: sektor handlowy będzie dynamicznie rosnąć w najbliższych kwartałach

Zdaniem PIE sektor handlowy będzie dynamicznie rosnąć w najbliższych kwartałach (fot. Shutterstock/Natee Photo)
Zdaniem PIE sektor handlowy będzie dynamicznie rosnąć w najbliższych kwartałach (fot. Shutterstock/Natee Photo)

Sektor handlowy będzie dynamicznie rosnąć w najbliższych kwartałach – stwierdził w komentarzu do wtorkowych danych GUS Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów wzrost PKB jest napędzany głównie przez konsumpcję; słabiej prezentują się inwestycje.

Jaki będzie wzrost gospodarczy? Szef OECD podał prognozy dla Polski

Wzrost gospodarczy w Polsce sięgnie ok. 5 proc. w 2021 r. i utrzyma się na podobnym poziomie w 2022 r. - ocenił w poniedziałek sekretarz generalny...

zobacz więcej

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku rdr wzrosła o 6,9 proc., a mdm – o 3,6 proc.

Zdaniem PIE sektor handlowy będzie dynamicznie rosnąć w najbliższych kwartałach. „Wyższa inflacja dotychczas nie przekłada się na ograniczanie wydatków. Wzrost PKB jest napędzany głównie przez konsumpcję” – wskazali.

Jak zwrócił uwagę Jakub Rybacki z zespołu makroekonomii PIE, wzrost sprzedaży detalicznej przyśpieszył w październiku z 5,1 proc. do 6,9 proc., nieco powyżej rynkowych prognoz (6.3 proc.). Komentarz GUS wskazuje na wysoki popyt na odzież oraz dobra półtrwałe.

„Szczególnie mocno wzrosła sprzedaż w kategorii pozostałe, która agreguje wydatki w galeriach np. na biżuterię czy zabawki dziecięce” – zaznaczył analityk. Dodał, że negatywnie wyróżnia się sprzedaż samochodów – wolumen w październiku był niższy o 5,2 proc. niż rok temu.

Eksperci spodziewają się, że podwyższona inflacja nie będzie mieć wpływu na plany zakupowe konsumentów. „Badania koniunktury wskazują, że liczba osób planująca ponieść duże wydatki jest historycznie wysoka” – zaznaczyli. Dodatkowo w niektórych badaniach tendencja jest rosnąca. „Wzrost konsumpcji w IV kwartale powinien przekroczyć 6 proc.” – ocenił Rybacki.

Zaznaczył, że słabiej prezentują się inwestycje. Jak podał GUS, Produkcja budowlano-montażowa w październiku 2021 r. wzrosła o 4,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,4 proc.

„Komentarz GUS wskazuje na słabe wyniki zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i wśród projektów infrastrukturalnych” – stwierdził Rybacki. Dodał, że wynik napędzały prace specjalistyczne – „kategoria, która agreguje prace wykończeniowe”.

Według PIE niski wzrost budownictwa to efekt ograniczonych nakładów ze strony samorządów oraz skokowego wzrostu cen materiałów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej