RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nowy sondaż. Platforma traci najwięcej

Na ile mandatów mogłyby liczyć partie? (fot.  PAP/Tomasz Gzell)
Na ile mandatów mogłyby liczyć partie? (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje dużą przewagę nad Koalicją Obywatelską – wynika z nowego sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej”. W tym badaniu na politycznym podium zyskuje tylko jedna partia – Polska 2050 Szymona Hołowni.

Poseł PO nie wiedział, jaka jest różnica między migrantem, a uchodźcą

Artur Łącki z PO wykazał się dzisiaj na antenie programu „Minęła 20” w TVP Info totalną niewiedzą. Polityk nie potrafił wyjaśnić, jaka jest różnica...

zobacz więcej

50,5 proc. ankietowanych zadeklarowało, że poszłoby na wybory do Sejmu, gdyby odbywały się w tę niedzielę, a 40 proc. stwierdziło, że nie głosowałoby. 9,5 proc. nie miało zdania.

Z badania wynika, że na PiS zagłosowałoby 31 proc. osób (spadek o ponad 4 pkt proc. w stosunku do analogicznego badania, które opisano w „DGP” 14 października), a na jego głównego konkurenta KO – 22,1 proc. (spadek o 5 pkt proc.).

Na Polskę 2050 Szymona Hołowni głos oddałoby 12,3 proc. badanych (wzrost o ok. 2,5 pkt proc.), na Lewicę i Konfederację kolejno 7 proc. i 6,5 proc. Próg wyborczy przekroczyliby też ludowcy z wynikiem 5,8 proc. (wcześniej 4,6 proc.). W stosunku do października wyraźnie zwiększył się odsetek niezdecydowanych wyborców – z 9,9 do 15,2 proc.

Mieszkańcy Wiśniewa o Tusku: Nie ma świętych krów

Donald Tusk został zatrzymany za przekroczenie prędkości o 57 km/h w terenie zabudowanym. Szefowi Platformy Obywatelskiej policja zabrała prawo...

zobacz więcej

„Mimo sytuacji kryzysowej partia rządząca ma wciąż dużą przewagę nad liderem opozycji, choć zarówno PiS, jak i KO tracą” – komentuje wyniki badania prof. Norbert Maliszewski, szef Centrum Analiz Strategicznych KPRM. Dodaje, że w przypadku PiS wyborcy przechodzą do tzw. poczekalni osób niezdecydowanych, bo nie widać przepływu do konkurencyjnych ugrupowań, natomiast w przypadku KO widać przepływ w kierunku Polski 2050.

– Spadek PiS jest związany z tym, że tak jak w poprzednim roku w sytuacji kryzysu związanego ze wzrostem cen, trudną sytuacją epidemiczną, wyborcy zaczynają mieć wątpliwości. Ale historia pokazuje, że w przypadku przetrwania tych kryzysów ci wyborcy wracają. A pamiętajmy, że rząd przygotował tarczę antyinflacyjną, jesteśmy też przed szczytem IV fali, więc z czasem te notowania się poprawią – ocenia profesor.

Jak wyglądałby podział mandatów w Sejmie na podstawie sondażu? PiS miałoby 193 mandaty, KO – 132, Polska 2050 – 64, Lewica – 28, Konfederacja – 24, a PSL-KP – 19.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej