
Ludzie odegrali znaczącą rolę w wyginięciu mamuta włochatego na obszarze Eurazji - informują naukowcy na łamach najnowszego numeru periodyku „Ecology Letters”.
Jak informuje brytyjski dziennik „The Guardian”, wybitni specjaliści z dziedziny genetyki dostali grant wysokości 15 mln dolarów. Pieniądze te...
zobacz więcej
– Nasze badania dowodzą, że człowiek odegrał kluczową rolę i był stałym czynnikiem zmniejszania się populacji mamuta włochatego – opisuje główny autor publikacji, prof. Damien Fordham z Uniwersytetu w Adelajdzie w Australii. Zespół australijskich i duńskich naukowców prześledził, jak w ciągu 20 tys. lat zanikała populacja mamutów.
Naukowcy zastosowali modelowanie komputerowe, analizę skamieniałości i dawnego DNA do rozwikłania zagadki wymarcia mamutów. Zdaniem badaczy te wszystkie dane układają się w całościowy obraz. Wynika z nich, że na niektórych obszarach ludzie przyspieszyli zagładę mamutów nawet o ok. 4 tys. lat.
– Wiemy, że ludzie polowali na mamuty dla mięsa, skór, kości i kłów. Mimo to do teraz nie potrafiliśmy rozdzielić dwóch czynników, które odegrały rolę w wymieraniu tych zwierząt: ocieplenia klimatu i polowań, prowadzonych przez człowieka – opisuje Fordham.