RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ludzie przyczynili się do wyginięcia mamutów? Naukowcy są pewni

Ludzie polowali na mamuty dla mięsa, skór, kości i kłów (fot. Shutterstock)
Ludzie polowali na mamuty dla mięsa, skór, kości i kłów (fot. Shutterstock)

Ludzie odegrali znaczącą rolę w wyginięciu mamuta włochatego na obszarze Eurazji - informują naukowcy na łamach najnowszego numeru periodyku „Ecology Letters”.

Mamuty wrócą na Ziemię? Pierwszy może się urodzić już za 6 lat

Jak informuje brytyjski dziennik „The Guardian”, wybitni specjaliści z dziedziny genetyki dostali grant wysokości 15 mln dolarów. Pieniądze te...

zobacz więcej

– Nasze badania dowodzą, że człowiek odegrał kluczową rolę i był stałym czynnikiem zmniejszania się populacji mamuta włochatego – opisuje główny autor publikacji, prof. Damien Fordham z Uniwersytetu w Adelajdzie w Australii. Zespół australijskich i duńskich naukowców prześledził, jak w ciągu 20 tys. lat zanikała populacja mamutów.

Naukowcy zastosowali modelowanie komputerowe, analizę skamieniałości i dawnego DNA do rozwikłania zagadki wymarcia mamutów. Zdaniem badaczy te wszystkie dane układają się w całościowy obraz. Wynika z nich, że na niektórych obszarach ludzie przyspieszyli zagładę mamutów nawet o ok. 4 tys. lat.

– Wiemy, że ludzie polowali na mamuty dla mięsa, skór, kości i kłów. Mimo to do teraz nie potrafiliśmy rozdzielić dwóch czynników, które odegrały rolę w wymieraniu tych zwierząt: ocieplenia klimatu i polowań, prowadzonych przez człowieka – opisuje Fordham.

Oprócz tego z badań wynika, że w niektórych regionach Arktyki mamuty prawdopodobnie przetrwały o tysiące lat dłużej, niż pierwotnie uważano. Żyły w niewielkich enklawach o korzystnym klimacie i małym zaludnieniu. Badania DNA dowodzą, że jeszcze ok. 5 tys. lat temu mamuty żyły na Syberii.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Badacze podkreślają, że mamuty weszły na drogę wymierania na wiele tysiącleci przed wyginięciem ostatnich osobników.

Przeczytaj także: Kopacz: Kiedy były dinozaury, ludzie nie mieli strzelb, ale rzucali w nie kamieniami

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej