RAPORT

Wojna na Ukrainie

Unijny komisarz: Polska znakomicie radzi sobie w kwestii umacniania praw konsumentów

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders (fot. PAP/Paweł Supernak)
Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders (fot. PAP/Paweł Supernak)

Polska radzi sobie znakomicie w kwestii wzmacniania pozycji konsumentów i umacniania ich praw – ocenił unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Dodał, że w najbliższych latach szczególnie istotna będzie ochrona konsumentów w cyfrowym świecie.

UOKiK radzi, jak nie dać sobie ukraść pieniędzy z konta

Podszywanie się pod pracownika infolinii banku, portalu aukcyjnego lub sprzedażowego, podrobienie strony internetowej – takie zgłoszenia o metodach...

zobacz więcej

Reynders brał udział w zorganizowanym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dialogu konsumenckim w ramach cyklu spotkań Komisji Europejskiej w państwach członkowskich. Celem dialogów jest wysłuchanie i przedyskutowanie z władzami krajowymi i zainteresowanymi stronami kwestii realizacji „Nowego programu na rzecz konsumentów”, który tworzy Komisja.

W trakcie poniedziałkowego dialogu uczestnicy debaty dyskutowali m.in. na temat wyzwań stojących przed państwami w kwestii prawodawstwa, a także zagrożeń czyhających na konsumentów w dobie wirtualnej rewolucji i ekologicznej transformacji.

UOKiK w obronie konsumentów                                


  Komisarz ds. sprawiedliwości podkreślił w swoim wystąpieniu, że  „Polska radzi sobie wyśmienicie w kwestii wzmacniania pozycji konsumentów i umacniania ich praw”. Zwrócił uwagę, że do polskiego UOKiK wypływa tysiące spraw, a Urząd aktywnie działa, aby upominać się o prawa konsumentów i ścigać nieuczciwe firmy, które wykorzystują swoją pozycje lub oszukują konsumentów.

Przypomniał, że w 2020 r. Polska zgłosiła 148 powiadomień RAPEX (system szybkiego powiadamiania o produktach niebezpiecznych), dzięki czemu udało się z rynku usunąć 3,5 mln niebezpiecznych produktów.

UOKiK: cztery spółki z zarzutami naruszania zbiorowych interesów konsumentów

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny czterem spółkom postawił zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów – poinformował Urząd. Zdaniem szefa...

zobacz więcej

Reynders zaznaczył, że Komisja Europejska pracuje obecnie nad pakietem rozwiązań prawnych, których celem ma być lepsza ochrona konsumentów, dotarcie do nich z informacją w obliczu stosowania nieuczciwych praktyk.  

Bezpieczeństwo usług internetowych                                  


  Odnosząc się do rewolucji cyfrowej, która nabrała wysokiego tempa w czasie pandemii, komisarz mówił, że przy cyfryzacji gospodarki nie można zapominać o poprawie bezpieczeństwa usług internetowych.

Komisarz wskazał, że zmianie musi ulec kwestia zabezpieczenia interesów konsumentów korzystających z pożyczek i kredytów za pośrednictwem sieci, które obecnie nie są gwarantowane przez prowadzących platformy pożyczkowe w sieci.

Influencerzy w Polsce                                   


 Zwrócił on uwagę również na reklamę internetową i wykorzystanie influencerów, którzy za pośrednictwem swoich profili w mediach społecznościowych reklamują różne produkty. Reynders przypomniał, że UOKiK postanowił sprawdzić niedawno, jak działają influencerzy w Polsce i czy stosują kryptoreklamy. Chodzi o to, by internauci dostawali jasny przekaz, co jest reklamą, a co recenzją produktu.

Czytaj także: „Niemcy liczą na polski cud gospodarczy”

Ekologiczne tylko z nazwy. Zdrowa żywność pod lupą urzędników

Inspekcja Handlowa sprawdziła, czy produkty oznakowane jako „bio”, „eco”, czy „organic”, rzeczywiście są ekologiczne. Okazało się, że co piąta...

zobacz więcej

Według komisarza konsumenci są bardziej narażeni na nieuczciwe praktyki w sieci. „Musimy chronić konsumentów w ramach transformacji cyfrowej. Muszą oni mieć możliwość korzystać z niej, ale być jednocześnie chronieni przed tymi, którzy chcą wykorzystać ich słabe punkty”.

Produkty eko


Reynders dodał, że oprócz świata cyfrowego, wiele wyzwań przed prawną ochroną konsumentów czeka także w transformacji ekologicznej. Zwrócił uwagę, że wielu przedsiębiorców oszukuje swoich klientów sugerując, że oferowany przez nich produkt jest eko. Problemem jest również „żywotność” produktów.

Zdaniem szefa UOKiK Komisja Europejska trafnie identyfikuje problemy związane z ochroną praw konsumentów w dobie cyfrowej i zielonej transformacji, ponieważ mogą one zostać wykorzystane przez oszustów, nieuczciwych przedsiębiorców. Odnosząc się do zielonej rewolucji, wskazał, że pojawia się przy niej wyzwanie odpowiedzialnej konsumpcji, ekoprojektowania, które pozwoli na dłuższe życie produktów, a także tego, że będzie je można później naprawić.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej