RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Atak hybrydowy na polską granicę. Min. Rau rozmawawiał z szefem MSZ Niemiec

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał telefonicznie z szefem dyplomacji Niemiec Heiko Maasem. Poinformował o tym w komunikacie rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Tematem rozmowy była sytuacja na Białorusi, a także trwający kryzys migracyjny na wschodniej granicy UE oraz pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa w regionie.

Heiko Maas: Cierpienia Polaków nie dość zakorzenione w pamięci zbiorowej Niemców

– Kwestia zadośćuczynienia Niemiec za zbrodnie II wojny światowej jest otwarta, w tym dotycząca trybu i sposobu tego zadośćuczynienia - ocenił w...

zobacz więcej

Minister Zbigniew Rau podkreślił potrzebę prowadzenia spójnej i skoordynowanej polityki wobec władz Białorusi. Zaznaczył o też, że „tylko w ten sposób jest szansa na trwałe zakończenie niebezpiecznej sytuacji kryzysowej zagrażającej bezpieczeństwu całego regionu”. Ponadto, ministrowie omówili również polsko-niemieckie kwestie bilateralne – poinformowało MSZ we wpisie na Twitterze.

Sytuacji społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi i kryzysowi na wschodniej granicy Unii Europejskiej jest poświęcona konferencja z udziałem europejskich dyplomatów. Biorą w niej udział między innymi szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, jego odpowiednicy z Austrii, Słowacji i Niemiec oraz liderka białoruskiej opozycji Swietłana Cichanouska. Pierwotnie uczestnicy konferencji mieli się spotkać w Wiedniu, ale ze względu na wprowadzony w poniedziałek lockdown w Austrii spotkanie odbywa się online.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina mówił w TVP Info, że konferencja „będzie okazją do porównania swoich stanowisk na temat tego, co się dzieje na Białorusi”. Zaznaczył, że politycy będą rozmawiać nie tylko o tym, co się dzieje na granicy, „ale w ogóle w kontekście tego, jak odnosimy się do Aleksandra Łukaszenki, jego polityki i jego dyktatury”. Łukasz Jasina podkreślił, że spotkanie jest sygnałem, że Europa wspiera białoruską opozycję i nie uznaje władzy Aleksandra Łukaszenki.

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje. Do 2 grudnia w pasie przygranicznym polsko-białoruskim obowiązuje stan wyjątkowy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej